Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Výstava fotografií třebíčského rodáka z bojišť Velké války v Třebíči

/
/
/
1137 ZobrazeníVýstavu fotografií a artefaktů z pozůstalosti Antonína Kurky z Třebíče, který prošel zákopy první světové války v řadách rakouského 81. pěšího pluku a během válečných let pořídil několik stovek fotografií vojáků a jejich života v zákopech i v zázemí, pořádá od pátku 22. listopadu Muzeum Vysočiny v Třebíči.

Unikátní soubor bude monotematicky v Třebíči vystaven poprvé. Spolu s vernisáží se uskuteční autogramiáda stejnojmenné knihy, kterou uspořádal Radek Kurka, spoluautor výstavy a současně vnuk Antonína Kurky.
Třebíčský rodák Antonín Kurka se narodil 20. 4. 1888. V roce 1914 mobilizoval jako poddůstojník v záloze ke štábu 81. pluku v Jihlavě. Zde sloužil celý první rok války jako účetní. Na frontu byl Antonín Kurka odvelen na jaře 1915 do Haliče. Ve funkci účetního poddůstojníka štábu měl
na starosti zásobování a polní kuchyň. V té době již vlastnil malý fotoaparát. Díky svému zařazení měl dostatek času a příležitostí k fotografování. Pořizoval snímky svých spolubojovníků a týlu fronty. Všechny své fotografie pečlivě popisoval a ukládal. Postupně tak vznikla podrobná fotodokumentace válečné poutě 81. pluku a jeho příslušníků.
Za dobu svého pobytu na frontě pořídil A. Kurka více než 500 unikátních fotografií míst, kterými prošel, a lidí, kteří s ním sdíleli válečné osudy. Všechny snímky se dochovaly do dnešních dnů i s většinou původních negativů. Fotografie tvoří v dnešní době unikátní sbírku, která je v České republice pravděpodobně největším dochovaným souborem datovaných a popsaných fotografií z první světové války, vytvořeným jedním autorem.
Antonín Kurka působil v letech 1915–1917 na východní frontě a od léta 1917 do podzimu 1918 na frontě italské. Tam byl v říjnu 1918 zajat spolu s celým plukem a odveden do zajateckého tábora. Z Itálie odjel společně s generálem Štefánikem do ruského Vladivostoku. Domů se vrátil teprve v prosinci 1919 spolu s transportem československých legií.
Slavnostní vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 21. listopadu od 17.00 v galerii Tympanon na zámku v Třebíči.

  • Facebook
  • Twitter