Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Pelhřimově se snaží obnovit farmářské trhy

/
/
/
1023 ZobrazeníV neděli 13. září se po letech na Masarykovo náměstí v Pelhřimově vrátí jarmark na způsob farmářský trhů. Cílem akce je podpořit nejen lokální farmáře a pěstitele, ale také řemeslníky, švadleny, umělce a všechny ručně vyráběné produkty pocházející z Pelhřimovska i v okolí.

Akce s názvem Pelhřimovský jarmark potrvá od 10.00 do 16.00 a organizuje ji Family Point Pelhřimov a Rodinné centrum Krteček. Podle místních v Pelhřimově podobná akce velmi chybí. Pelhřimovský jarmark vybízí k podpoře všeho regionálního i k tomu sejít se v neděli s přáteli u kvalitních a domácích surovin. Kromě prodejních stánků čeká návštěvníky tombola, tvořivé dílny i kulturní program. Zájemci mohou přinést k výměně vlastní přebytky ze zahrádky či si nechat namalovat skicu speciální technikou Touchpen.

I když na přípravu celé akce si daly organizátorky pouze čtyři týdny, zájem o prodejní místa je velký. „Na farmářských trzích a podobných akcích se pohybuji posledních deset let a vím o řadě překážek, které jsou s nimi spojeny, jak pro pořadatele, tak i prodejce. Dokáži tedy ocenit snahu v Pelhřimově podobnou akci zorganizovat a třeba tím začít novou tradici. Mám do Pelhřimova nejblíže, ale produkci zatím vozím do Polné, Tábora, Telče, Jihlavy, Jindřichova Hradce, Soběslavi, Dačic a dalších míst,“ zmiňuje pan Miroslav Jáchym, pěstitel z Antonky u Kamenice nad Lipou.
Na Pelhřimovském jarmarku, neboli Pejaru, jak název organizátorky zkracují, budou ke koupi brambory, mák, kmín i dýně vypěstované přímo na Pelhřimovsku. Nebude chybět například med, pečivo, maso, pomazánky, hořčice ani bylinky. Organizátorky myslely i na domácí mazlíčky a k mání budou hobliny, malé balíky prvotřídního sena i zvířátka ze sena vyrobená na provonění bytu. Děti se budou moct potěšit vystavenými morčaty či slepicemi nebo se zapojit do tvoření ze slámy. „Nejde nám určitě o to zaplnit celé náměstí, ale spíše dát i vedle surovin a lokálních plodin možnost předvést opravdu originální a hand made výrobky, které jinde nekoupíte,“ zmiňuje organizátorka Markéta Petrů z Family Pointu Pelhřimov. Několik stánků obsadí textil pro děti i dospělé z dílen regionálních švadlen s opravdu jedinečnými kousky. Představí se také originální šperky z různých materiálů, keramika, domácí mastičky i ekoobchůdek.
Na náměstí si budete moct dát k obědu například švestkové knedlíky, grilované maso, pivo z klášterního pivovaru Želiv i kávu s frgálem.
Součástí doprovodného programu Pelhřimovského jarmarku budou tvořivé dílny pro děti i dospělé, vyzkoušet budete moct malování na porcelán, enkasuistiku, výrobu bylinných solí do koupele, korálkování a další aktivity. V 10.30 vystoupí absolventky pěveckého oddělení ZUŠ Pelhřimov, ve 14.00 je na řadě minutový tanec fenky Arwen s trenérkou psů Michaelou Chábovou a odpoledne zahraje od 15.00 do 16.00 saxofonové seskupení z Humpolce.

  • Facebook
  • Twitter