V Jihlavě vědí: Jsou místa, kam sečení nepatří | Vysočina-news.cz
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Jihlavě vědí: Jsou místa, kam sečení nepatří

/
/
/
525 ZobrazeníOdbor životního prostředí v Jihlavě přijme během roku stovky stížností ohledně starosti o veřejnou zeleň. Jaro má však jedno specifikum, mezi Jihlavany se objeví spoustu odborníků na sekání travnatých porostů. Ve městě je však několik druhů zatravněných ploch a každá potřebuje sekat trochu jinak.

„Je to pár let, kdy jsme se v Jihlavě rozhodli založit květnaté louky – trávníky, které se sečou jen dvakrát ročně systémem seno/otava. Jedná se o plochy se specifickou druhovou skladbou. Zvonečci a kopretiny nemají rádi, když po nich šlapají běžci. Vybrali jsme proto místa, kam lidi běhat nechodí nebo mají hned vedle pro běhání prostor, například na Březinkách za garážemi nebo u Českého mlýna,“ uvedla Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.

Louky se po letech rozrostly a nyní mají bohatou skladbu různých lučních květin. Lákají hmyz, za kterým létá ptactvo. Když se louka dotvořila, pracovníci na ní začali provádět takzvanou mozaikovou seč – poseče se jen část plochy, aby zbytek zůstal pro zdejší obyvatele ze světa zvířat.

„Stále slýchám, jak jsou ty plochy ošklivé, ale v listopadu prostě nikdy kvést nebudou. Podle mě jsou hezké, naučné a navíc jsou ekologicky prospěšné,“ doplnila vedoucí odboru.

Zelené plochy na běhání a posedávání
Směs trav, která snese, když se na ní běhá, je například na severním břehu areálu Českého mlýna. Pak jsou v Jihlavě plochy, které jsou určeny primárně k tomu, aby se na nich posedávalo, a to například v Parku Gustava Mahlera nebo ve Smetanových sadech. Trávník na těchto místech má specifické složení ze směsi jednoděložních rostlin, které zátěž snášejí.

„Tyto trávníky jsme kdysi sekli i šestkrát do roka. Neposečené trávníky v parcích navíc přinášejí i další sekundární efekty kromě polehávající trávy – větší množství psích exkrementů nebo odpadky, které se do vyšší trávy lehce schovají,“ dodala Katarína Ruschková.

Někdy se však seč pozastaví kvůli nepříznivému počasí. V dnešních dnech je stále častější příčinou sucho a nedostatky dešťů. Například loni v létě byli pracovníci odboru životního prostředí nuceni seč kvůli suchu zastavit zcela, takže v Jihlavě proběhly jen tři seče a není vyloučené, že to tak bude i letos. Proběhlo až poslední podzimní sekání, se kterým se také sbírá listí spadané ze stromů.

„Samozřejmě, že nikdy nebudou spokojení všichni, že se občas někde nějaký problém objeví. Věřte ale, že to, co děláme, se snažíme dělat co nejlépe – aby město bylo krásné a aby zde mohly žít i další generace dětí,“ uzavřela Katarína Ruschková.

  • Facebook
  • Twitter