Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V havlíčkobrodské a pelhřimovské nemocnici vyšetří zájemcům plíce

/
/
/
946 ZobrazeníPlicní ambulance Nemocnice Havlíčkův Brod i Nemocnice Pelhřimov se ve středu 21. listopadu připojí ke Světovému dni CHOPN, který připomíná chronickou obstrukční nemoc. 

Akce se na plicní ambulanci Nemocnice Havlíčkův Brod od 12.00 do 15.00 a na plicní ambulanci Nemocnice Pelhřimov od 12.00 do 15.00.

CHOPN je chronický zánět průdušek spojený s jejich zúžením a přestavbou plicní tkáně. Příznaky a rizika vzniku tohoto onemocnění bývají opomíjeny. Většina nemocných přichází k praktickému a plicnímu lékaři pozdě, tj. až při dušnosti, která dotyčného omezuje v jeho životních aktivitách. Zánět a obstrukce průdušek vznikají jako důsledek negativních zevních i vnitřních faktorů, hlavními jsou inhalace škodlivin (ve třech čtvrtinách případů aktivní kouření). Jedná se většinou o dlouhodobý proces, který vede k výraznému zhoršení plicních funkcí. Současná medicína umí zpomalit zhoršování nemoci, ale nedokáže CHOPN zabránit. Bohužel mortalita na toto onemocnění v ČR stoupá, proto je prevence této nemoci stejně důležitá jako samotná léčba. CHOPN je onemocnění hlavně lidí starších 40 let.

CHOPN lze ovlivnit prevencí a léčbou. Obě nemocniční zařízení zvou na bezplatnou kontrolu funkce plic, v případě nutnosti, pak lékař objedná pacienta na další vyšetření. Cílem akce je vzbudit v lidech zájem o vlastní zdraví, a pokud jsou aktivní kuřáci, nebo často pobývají v zakouřených prostorech, zdůraznit jim nutnost preventivních prohlídek plic. Spirometrie je vyšetření, při kterém lékař zjišťuje funkci pacientových plic. Provádí se pomocí spirometru – přístroje, který zaznamená pacientovo dýchání a testuje schopnost a kapacitu pacientových plic nadechnout a vydechnout. Dýchání zaznamená jako graf ukazující objem plic v závislosti na čase. Umožňuje zjistit a nalézt nejběžnější plicní patologie – zejména poruchy průchodnosti dýchacích cest typické pro astmatiky nebo pacienty s chronickou obstrukční plicní nemocí. Dokáže poznat poruchy průchodnosti průdušnice, dokáže najít řadu dalších onemocnění, které se týkají plic samotných.

  • Facebook
  • Twitter