V Dukovanech probíhají jaderné maturity budoucích energetiků | Vysočina-news.cz
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Dukovanech probíhají jaderné maturity budoucích energetiků

/
/
/
424 ZobrazeníStudenti třetího ročníku gymnázií úspěšně složili první „maturitní“ zkoušku ve svém životě. Celkem 34 studentů přijelo na tři dny do Jaderné elektrárny Dukovany, aby v rámci odborné stáže nahlédli pod pokličku fungování jaderné elektrárny.

Na závěr celé stáže čekala studenty závěrečná zkouška formou testu, a beseda s předsedkyní Státního úřadu jaderné bezpečnosti Danou Drábovou.

Jaderné maturity se účastnily vybrané studentky a studenti gymnázií z Brna, Ivančic, Moravských Budějovic, Moravského Krumlova, Nymburku, Třebíče, Uherského Hradiště, Velkého Meziříčí, Znojma a Žďáru nad Sázavou. Nejvíce je zaujaly exkurze do provozu jaderné elektrárny, kdy si mohli prohlédnout strojovnu, zjistit jak funguje provoz v havarijním štábu a dokonce si na trenažeru, přesné kopii blokové dozorny vyzkoušeli odstavení reaktoru. „Obdivuji práci operátorů, kteří řídí elektrárnu. Musí to být velmi náročná a zodpovědná práce. Ale když jsme si to vyzkoušel, bavilo mě to,“ svěřil se jeden z účastníků.

Znalosti potřebné k úspěšnému absolvování závěrečného testu studenti čerpali nejen z prohlídky provozu, ale zejména z přednášek odborníků elektrárny, zaměřených na teorii jaderných reaktorů, zajištění radiační bezpečnosti, oblast elektrického zařízení nebo funkci primárního a sekundárního okruhu.

Nejúspěšnější student a první letošní Král Jaderné maturity je student Gymnázia Brno, tř. Kpt. Jaroše Edward Young, který nejlépe obstál ve znalostním jaderném testu. „Vážíme si zájmu všech studentům, kteří projevili zájem o účast na 11. ročníku Jaderné maturity, za aktivní a zvídaví přístup o jádro,“ sdělila Linda Navrátilová ze Strategického náboru Skupiny ČEZ. Jaderná elektrárna Dukovany je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu a díky těmto náborovým projektům seznamuje studenty s pracovním prostředím i možnostmi jejich uplatnění. Celkem v současné době pracuje v elektrárně přes tři tisíce zaměstnanců ČEZ a dodavatelů.

Více o Jaderné elektrárně se dozvíte na www.cez.cz/dukovany.

  • Facebook
  • Twitter