Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Dukovanech odstartovalo cvičení SAFEGUARD, elektrárnu budou chránit vojáci ze zálohy

/
/
/
1131 ZobrazeníV úterý 18. září začalo v okolí Jaderné elektrárny Dukovany probíhat čtyřdenní cvičení Safeguard, jehož cílem je prověřit připravenost k zajištění vnější ochrany jednoho z nejstřeženějších objektů v zemi. Vedle příslušníků Armády České republiky, Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a pracovníků Jaderné elektrárny Dukovany se do cvičení letos poprvé zapojí i Hasičský záchranný sbor České republiky. V rámci letošního cvičení bude k vidění obrněný vůz Pandur II 8X8, přelet bojových vrtulníků Mi – 24 i hasičská zásahová technika.

Cvičení je připraveno v souladu s doporučením Evropské komise a programu zvyšování bezpečnosti jaderných zařízení a navazuje na obdobná cvičení v minulosti – SAFEGUARD 2016 v JE Dukovany a v roce 2017 v JE Temelín.

Za Armádu ČR se do výcviku zapojí příslušníci pěší roty aktivní zálohy při Krajském vojenském velitelství Jihlava společně s vojáky Krajského vojenského velitelství Jihlava, dále vojáci 44. lehkého motorizovaného praporu Jindřichův Hradec, vojenské policie a 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Součinnost jim poskytnou policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina společně s jednotkou Hasičského záchranného sboru Jaderné elektrárny Dukovany a další pracovníci.

Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina představí v rámci cvičení také moderní techniku a některá specializovaná vozidla určená pro výkon služby na odboru dopravní policie, odboru cizinecké policie, pořádkové policie a služby kriminální policie a vyšetřování. Bude se jednat o speciální monitorovací vozidlo, vozidlo pro kontrolu kamionové dopravy, vozidlo cizinecké policie vybavené speciální technikou umožňující odhalit padělky dokladů a vozidlo, se kterým pracuje v terénu na místě činu kriminalistický technik.

Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočiny v rámci statických ukázek představí speciální techniku a vybavení, jako například Tatry CAS 20 a 30, technický automobil TA-L2 a velitelský automobil Forda Ranger. Jednotka hasičů z elektrárny vedle prezentace hasičských vozů a zásahové techniky bude přímo zapojena do dynamických ukázek, při kterých bude zajišťovat protipožární opatření na vozidle po zákroku PČR.

Cvičení vyvrcholí ve čtvrtek 20. září 2018 dynamickými ukázkami, při kterých budou vojáci, policisté a hasiči reagovat na různé varianty simulovaného napadení jaderné elektrárny. V rámci nácviků a při prezentaci ukázek budou slyšitelné zvukové projevy, na které není nutno reagovat. V celém průběhu cvičení se nepředpokládá žádné omezení pohybu obyvatel.

  • Facebook
  • Twitter