Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Dukovanech dnes „odmaturovali“ jaderní studenti třetích ročníků

/
/
/
669 ZobrazeníStudenti třetích ročníků z převážně středních průmyslových škol ze všech koutů České republiky v pátek 24. května v rámci svého třídenního pobytu v Jaderné elektrárně Dukovany úspěšně složili zkoušku z jaderné maturity.

Celkem 32 studentů se v rámci přednášek a exkurze po elektrárně mělo možnost seznámit s provozem Jaderné elektrárny Dukovany, která svoji čistou a bezemisní výrobou elektřiny dlouhodobě pokrývá 20 % celkové spotřeby České republiky. Na závěr celé stáže čekala studenty závěrečná zkouška formou testu a beseda s předsedkyní SÚJB, Danou Drábovou. Králem jaderné maturity je Tomáš Vlasák z třebíčské průmyslovky, který nejlépe obstál ve znalostním jaderném testu.

Středoškoláci se tento týden nezapotili jen u školních maturit, ale také v Jaderné elektrárně Dukovany. Druhého letošního kola se zúčastnilo 32 studentek a studentů z celé republiky. Převažovali studenti z průmyslovek, kteří přijeli nejen z regionu elektrárny, ale také například z Kutné Hory, Žďáru nad Sázavou, Kladna, Hradce Králové, Mohelnice, Ostravy, Brna, Jihlavy, Třebíče i dva studenti Masarykova gymnázia Příbor.

Po teoretickém základu byly pro studenty připraveny exkurze přímo do provozu, kde se účastníkům věnovali zkušení energetici. Jako nejzajímavější vyhodnotili studenti návštěvu strojovny a simulátoru blokové dozorny, kde si sami vyzkoušeli „odstavit“ reaktor. „Nejvíc se mi líbila návštěva chladící věže. Zaujalo mě, jaké je vedro v chladicí věži,“ svěřil se student Jaromír z brněnské průmyslovky.

Jadernou maturitu tradičně ukončila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Dana Drábová, která studenty zaujala svoji prezentací, po níž následovala ještě dlouhá beseda se studenty.

„Elektrárna Dukovany je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu a díky těmto náborovým projektům seznamuje studenty s pracovním prostředím i možnostmi jejich uplatnění,“ sdělila Linda Navrátilová ze Strategického náboru Skupiny ČEZ.

V elektrárně pracuje 1500 zaměstnanců a zhruba stejné množství u dodavatelů. Pro zajištění bezpečného a spolehlivého provozu stávajících bloků, který ČEZ předpokládá dalších 20-30 let, bude elektrárna potřebovat široké spektrum technicky vzdělaných absolventů středních i vysokých škol. Jen v letošním roce přijme elektrárna až 120 nových zaměstnanců a v návaznosti na přípravu výstavby nových bloků v Dukovanech bude jejich nábor pokračovat i v následujících letech. Dukovany tak nabízí perspektivní zaměstnání pro další generace energetiků.

  • Facebook
  • Twitter