Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Alternátoru začala výstava o Baťově cestě kolem světa

/
/
/
410 ZobrazeníNávštěvníci třebíčského Ekotechnického centra Alternátor v Třebíči mohou nově zhlédnout výstavu věnující se obchodní cestě kolem světa, kterou podnikl Jan Antonín Baťa se svými spolupracovníky v roce 1937. Na tu dobu se jednalo o zcela ojedinělý počin, protože ji z větší části absolvovali letecky, což bylo tehdy v obchodním světě výjimečné.

Baťa však podporoval leteckou dopravu, letouny i vyráběl, a touto anabází chtěl nejen navázat obchodní kontakty, ale také světu ukázat, že letecká doprava má budoucnost.

Výstava se koná u příležitosti výročí zakoupení amerického letounu Lockheed L-10 Electra pro Baťovy závody. Toto na svou dobu velice moderní letadlo Baťa pořídil před 85 lety, v roce 1936, z letiště v Baťově (dnes Otrokovice) na svou dalekou pouť odstartovalo 6. ledna 1937. Na tomtéž místě přistálo 1. května téhož roku – jen s tím rozdílem, že se sice jednalo o stejný typ letounu, ale o jiný kus. Proč? I to se návštěvníci dozvědí na výstavě. Ta v současné době sestává z velkých obrazových panelů, od 23. června bude doplněna i o artefakty pocházející z pozůstalosti Baťova šéfmechanika Josefa Engliše, které na výstavu zapůjčí jeho vnuk Petr Engliš.

Nechybí ani současnost Baťovy Electry, která byla před několika lety zrenovována a dopravena z USA na letiště v Točné u Prahy. Electra nyní nejen opět létá, ale dokonce se zapojila i do boje proti koronaviru.

Výstava bude přístupná zřejmě do začátku příštího roku. Vstupné na ni je zahrnuto ve vstupném do Alternátoru.

  • Facebook
  • Twitter