Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Alternátoru začala výstava a pak odsud odstartoval turistický vláček

/
/
/
1303 ZobrazeníV Ekotechnickém centru Alternátor Třebíč dnes začala výstava věnovaná malým Zlínům, Baťovým městům stavěným nejen v Československu, ale po celém světě. Zájemci se zde seznámí s Baťovem, Batizovci, Batanagarem či Batawou, ale i řadou dalších míst, kde dřív sídlily Baťovy továrny.

Výstava Baťovy malé Zlíny sestává zejména z dobových novinových článků, které se továrním městům Baťova koncernu věnovaly, a vévodí jí dvě velké mapy. První zachycuje předválečný svět, druhá předválečnou Republiku československou se zakreslenými městy. Zjistíme tak, že Baťa měl továrny nejen v Evropě, ale i Britské Indii, Francouzské Indočíně či Belgickém Kongu. V Brazílii, kde se po 2. světové válce usídlil Jan Antonín Baťa, vzniklo hned několik Baťových měst.

„V Alternátoru byla dvakrát na návštěvě vnučka J. A. Bati, paní Dolores Baťa Arambasic. My jí návštěvu v Brazílii jednou oplatili a viděli jsme, jak ji ve městech, které vystavěl její dědeček, dodnes velmi ctí,“ prozradil při zahájení výstavy Richard Horký, předseda spolku Ekobioenergo, který je zřizovatelem Alternátoru.

Hned po zahájení výstavy, které se mj. zúčastnila i senátorka Hana Žáková či starosta Třebíče Pavel Pacal, byli všichni hosté vyzváni, aby vyšli před Alternátor – kde na ně již čekal turistický vláček. Tato novinka, kterou nově zřídila Okresní hospodářská komora Třebíč (OHK Třebíč), bude nyní od 27. června do 31. července každý den jezdit od Alternátoru k různým zajímavostem v Třebíči. OHK Třebíč chce tímto krokem posílit turistický ruch narušený koronavirovou pandemií.

Projížďka po městě dala tušit, že Třebíčané jsou na vláček velmi zvědaví. Dokládaly to desítky mávajících rukou, které se objevovaly všude, kudy vláček při své první jízdě projížděl.

Celodenní jízdné pro dospělého činí 100 Kč. Děti do 140 cm výšky, senioři, studenti s ISIC kartou či jiným studentským průkazem a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P zaplatí 80 Kč. Systém jízdy je tzv. hop on – hop off. Cestující tedy mohou vystoupit na kterékoli zastávce, prohlédnout si pamětihodnosti a některým z dalších spojů pokračovat dál.

Třebíčský expres vyjíždí od Alternátoru na svou první jízdu.

Během jízdy jsou přehrávány audiospoty, které formou v podobě Cestománie upozorňují na zajímavosti v Třebíči. Tyto spoty připravil divadelní soubor Ampulka.

Úvodní foto: Předseda spolku Ekobioenergo, který je zřizovatelem Alternátoru, Richard Horký zahajuje výstavu Baťovy malé Zlíny

  • Facebook
  • Twitter