Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Sdílená kola v Jihlavě od 1. dubna

/
/
/
544 ZobrazeníNa začátku dubna se v ulicích Jihlavy objeví 112 modrých sdílených kol značky Nextbike. Jihlavané i návštěvníci města je budou moci použít jako nový dopravní prostředek pro své pravidelné nebo volnočasové cesty. Kola budou k dispozici na přibližně 50 stanovištích a prvních 15 minut jízdy bude zdarma.

Jsou rychlejší než chůze, nečekají na spoje podle jízdního řádu, neprodukují emise, hluk ani nezabírají parkovací místa. Navíc prospívají zdraví a pomáhají i dopravě. Kola budou sdílená, takže není třeba se o ně starat nebo strachovat. Stačí si je jen půjčit a jet. 

„Sdílená kola budou mít osm převodů, cyklisté se tak nemusejí bát stoupání. V Jihlavě je to od řeky k nejvyšším bodům sídlišť kolem 50 výškových metrů – podobně jako v Písku nebo ve Zlíně, kde sdílená kola úspěšně fungují již několik let,“ sdělil radní pro dopravu Jaroslav Vymazal.

Stanoviště sdílených kol budou jak v centru města, tak v jeho okrajových částech, kolem řeky i na kopcích. Kola bude možné vypůjčit a vrátit u obchodů a služeb, kulturních institucí, úřadů, v sídlištích nebo u středních škol a zastávek.

Roční zkušební provoz systému sdílených kol odsouhlasili na svém únorovém zasedání jihlavští zastupitelé a uvolnili na něj částku 2,2 miliony korun včetně DPH. „To umožní, že prvních patnáct minut jízdy na zapůjčeném kole bude pro každého zdarma. Provozovatel navíc zajistí kontrolu a servis kol tak, aby byla bezpečná,“ uvedl Jaroslav Vymazal a dodal, že pokud se sdílená kola osvědčí, může být systém v dalších letech rozšiřován.

Jak si kolo půjčit najdete na stránkách nextbikeczech.com.

Cyklostezky jsou připravené

V současné době je ve městě přes 39 km různých cykloopatření a výstavba dalších se chystá i v letošním roce. Vzniknout by měla například stezka mezi kaštanovou alejí a Telečskou ulicí, od Mlýnské ulice po Helenínskou nebo z Hosova do Popic.

Ceník sdílených kol v Jihlavě 

0-15 min. zdarma (platí až pro 20 výpůjček denně, mezi výpůjčkami musí uplynout min. 10 minut)

16-45 min. 24 Kč

každých dalších 30 min. 24 Kč

max. za 24 hod. 300 Kč

rezervace kola 10 Kč na 15 min.

měsíční předplatné 169 Kč (půjčení kola na 0-45 min. zdarma), pro držitele karty ISIC 129 Kč

roční předplatné 1 049 Kč

držitelé karty Multisport 2×75 min. denně zdarma

  • Facebook
  • Twitter