Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Sdílená kola na další dva roky. Jihlava vypisuje výběrové řízení

/
/
/
199 ZobrazeníZastupitelé i radní Jihlavy odsouhlasili další financování sdílených kol. Město tak hledá na 24 měsíců provozovatele, který by měl navázat na zkušební provoz., který skončí 31. března 2023. Radní schválili zadávací podmínky výběrového řízení na provozovatele systému sdílených kol v Jihlavě. Od jara by tak mělo pokračovat patnáctiminutové bezplatné půjčování jízdních kol.

Na základě zkušeností radní rozhodli, že po dobu jarních, letních a podzimních měsíců bude v provozu minimálně 120 kol a během zimy 90. Uvažuje se také o posunutí nebo úpravě výpůjčních stanovišť na některých místech. Aktuálně jich je v Jihlavě 50 a parkuje na nich 112 sdílených kol. 

Ve zkušebním provozu od 1. dubna 2022 se prokázal velký zájem obyvatel i návštěvníků Jihlavy o tento způsob aktivní městské mobility. Do konce prosince se uskutečnilo přes 57 tisíc výpůjček, což je průměrně 209 půjčených kol za den. Byly i dny, kdy provozovatel zaevidoval až 500 výpůjček. Cyklisté od dubna do prosince najezdili po Jihlavě téměř 64 tisíc kilometrů a ušetřili téměř deset tun oxidu uhličitého. Sdílená kola jezdí v Jihlavě i v zimě. V prosinci a v lednu se uskutečnilo kolem dvou tisíc výpůjček za měsíc. 

Pokud by ve výběrovém řízení uspěl stávající dodavatel – firma Nextbike, uživatelé kol by změnu ani nepocítili. Pokud uspěje jiný provozovatel, může dodat jiný typ kol s jinou velikostí a s mírně odlišnými převody. Podle zadávacích podmínek však musí i budoucí dodavatel zajistit aplikaci pro správu a využívání systému veřejného sdílení jízdních kol. V ní budou evidována všechna kola a umožní uživatelům online provádění výpůjček i vrácení kol. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky činí čtyři miliony korun bez DPH na 24 měsíců.

  • Facebook
  • Twitter