Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Rozjela se výstavba nového domova pro seniory v Humpolci

/
/
/
2012 ZobrazeníSymbolickým poklepáním na základní kámen byla na konci června odstartovaná výstavba nového domova pro seniory v Humpolci. Jedná se o jeden z prvních PPP projektů v sociální oblasti v České republice.

Partnerství veřejného a soukromého sektoru uvádějí v život Kraj Vysočina a společnost SeneCura. SeniorCentrum Humpolec bude mít kapacitu 204 lůžek a jeho dokončení se plánuje na červen 2022.

„Spolupráce veřejného sektoru s privátní společností je rychlou cestou ke zkvalitnění a posílení sociálních služeb. PPP projekty jsou v našem státě netradičním řešením investic, proto konkrétně v Humpolci nebyly přípravy snadné, ale pevně věřím, že tento model bude fungovat ke spokojenosti obyvatel našeho kraje a především klientů domova,“ uvedl Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

Slavnostního poklepání základního kamene SeniorCentra Humpolec se kromě zástupců Kraje Vysočina, společnosti SeneCura a města Humpolec zúčastnil i místopředseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch.

Celý PPP projekt je realizován na základě koncesní smlouvy, kdy soukromý investor, společnost SeneCura, vybuduje zařízení na své náklady a po dobu 25 let jej bude provozovat. Domov bude součástí krajské sítě sociálních služeb a na jeho provoz bude kraj přispívat vyrovnávací platbou. Objekt bude po celou dobu trvání projektu ve vlastnictví Kraje Vysočina. Předpokládané dokončení je plánováno na prosinec 2021. Následovat by mělo stěhování klientů a demolice starého objektu, na jehož místě vznikne zahrada pro klienty, návštěvy i veřejnost. S finálním dokončením se počítá v červnu 2022.

„Je nám ctí, že můžeme realizovat další projekt na Vysočině, a sice první PPP projekt v sociální oblasti v ČR. Můžeme čerpat z bohatých zkušeností z Rakouska, kde naše skupina poskytuje služby více než 20 let a kde je péče o seniory na velmi vysoké úrovni,“ řekla Dita Chrastilová, finanční ředitelka skupiny SeneCura. Přístup státu k soukromému sektoru je v Rakousku velmi pozitivní, je vnímán jako rovnocenný partner při budování potřebných kapacit. Sociální pobytové služby zde disponují v současné době 75 tisíci lůžky, z toho téměř 50 % tvoří soukromé neziskové nebo komerční organizace. „Jako rakouský lídr trhu má naše společnost dotovaných až 80 % lůžek. Navíc zde mají všichni poskytovatelé stejné podmínky. V Rakousku jdou dotace státu přímo za klientem, nikoliv za zařízením,“ doplnila Dita Chrastilová.

SeniorCentrum Humpolec bude nabízet pobytové sociální služby Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem v 55 jednolůžkových a 74 dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Čtyřpodlažní budova bude mít tvar písmene ypsilon. Klienti zde budou mít k dispozici společenský sál, fitness centrum, hobby místnost, kapli nebo kadeřnictví. Jednotlivé pokoje budou uspořádány do tzv. „domácností“, kdy společný prostor obývá určitá skupina klientů, kteří se navzájem znají tak jako v domácím prostředí. Součástí domova bude i terapeutická zahrada Memory Garden s nekonečnými cestami, které slouží pro lepší orientaci klientů s demencí. „Chceme, aby byl nový domov komunitním centrem v dané lokalitě, které bude podporovat mezigenerační setkávání a rozvíjet soužití klientů, obyvatel, příbuzných, dobrovolníků, zaměstnanců a veřejných orgánů,“ uvedla Věra Husáková, regionální ředitelka SeneCura Česká republika.

  • Facebook
  • Twitter