Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Rozhledna na Pekelňáku v Třebíči dostane nový nátěr

/
/
/
724 ZobrazeníOd pondělí 8. dubna bude probíhat za plného provozu nátěr rozhledny na Pekelném kopci v Třebíči. Konstrukci budou natírat horolezci zhruba jeden měsíc. Radnice upozorňuje návštěvníky, aby byli ohleduplní a opatrní.

Ze tří variant tras uváděných v propagačním letáku města Třebíče je při použití MHD nejkratší od polikliniky, kde je zastávka autobusů MHD. Pak lze jít neznačenou cestou k zahrádkářské kolonii. Na jejím počátku zabočit vpravo, projít touto kolonií a dojít na křižovatku s turistickým rozcestníkem Terůvky (1 km). Dále po zelené turistické značce postupovat mezi poli, lesem a v závěrečné fázi dle dřevěného ukazatele zabočit vpravo. Celková trasa měří 3,7 km. Druhou možností je jít po nové značené stezce s odpočívadly s počátkem také u polikliniky (ta je však delší než výše uvedená).

Úplný kruhový výhled na velké území s řadou sídelních celků. Z těch vzdálenějších lze uvést Moravské Budějovice, Budišov, Lhotku (sjezd z dálnice), Rudíkov, Přibyslavice, Heraltice, Čáslavice, Sádek (zámek na kopci). Z kopců je vidět Klučovská hora (595 m), Zadní hora (634 m), Mařenka (711 m), Pavlovské vrchy (Děvín 549 m) a za dobré viditelnosti i 160 km vzdálený vrch Schneeberg (2076 m) v rakouských Alpách.

Rozhledna na Pekelném kopci

Název Pekelného kopce se váže k místní třebíčské pověsti, kdy svatý Prokop zkrotil ďábla a potom ho odhodil právě na Pekelný kopec. Jiná pověst uvádí, že na vrcholu žil čert, který sem unikl před sv. Ivanem z jeho jeskyně ve Svatém Janu pod Skalou ve Středních Čechách. Samotná rozhledna má kromě souvislostí s bazilikou svatého Prokopa v sobě zakomponovaný prvek z židovské kultury – půdorys kombinovaný ze dvou čtverců připomíná Davidovu hvězdu. Autorem projektu stavby z modřínového dřeva (dobře vzdorující povětrnostním vlivům) s ocelovým schodištěm a dalšími prvky je brněnský architekt Pavel Jura, který vytvořil několikrát oceněnou rozhlednu na Výhonu u Židlochovic. V období od dubna do října 2014 vystavěla rozhlednu třebíčská firma Kapucín – Realizace staveb, s. r. o., a Taros Nova, s. r. o., z Rožnova pod Radhoštěm.

ZDROJ: http://rozhledny.webzdarma.cz/trebic.htm

  • Facebook
  • Twitter