Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Revmatici z Vysočiny si připomínají Světový den artritidy, tentokrát online

/
/
/
1237 ZobrazeníSvětový den artritidy, který připadá na 12. října, si tentokrát vzhledem k současné epidemiologické situaci připomínají revmatici z Vysočiny online. Zajímavá inspirativní videa, která připravila Revma Liga Česká republika v rámci celorepublikové kampaně, můžete sledovat s námi, na webu www.denartritidy.cz.

„Zatímco loni jsme připravili akci Pojďme projít Vysočinou, sjeli se do krásné Telče a se svými rodinami a přáteli jsme si udělali tříkilometrovou procházku a ušli dohromady 90 kilometrů, tentokrát se přesouváme do online prostředí,“ uvedla Jana Křížková z klubu Jihlava, který v rámci Revma Ligy ČR sdružuje všechny podobně nemocné z celé Vysočiny. Revmatoidní artritida totiž spadá do skupiny autoimunitních nemocí, a tak jsou právě revmatici v koronavirové době jednou z ohrožených skupin. „Pokud situace dovolí, rádi bychom v příštím roce navázali na náš první ročník oslav Dne artritidy v pohybu z 2019 a opět rozhýbali naše někdy těžkopádné nohy,“ dodává s úsměvem a s potřebným nadhledem Jana Křížková.

Celorepubliková kampaň upozorňuje na problémy revmatiků na internetu

Revma Liga Česká republika pořádá online den, na který upozorňuje video v hlavní roli s Jakubem Žáčkem. To promuje novou online službu Sdznam.cz, která vznikla překlepem při zadávání adresy velké české internetové služby. Tento „nevyhledávač“ má za cíl upozornit na úskalí života s revmatoidní artritidou, autoimunitní chorobou, která postihuje pohybový aparát a komplikuje tak i zdánlivě snadné úkony, jako je zadávání adresy do počítače nebo mobilu.

Na webu www.denartritidy.cz se v průběhu víkendu 10. a 11. října konají živé nebo předtočené webináře, workshopy a přednášky. Vidět můžete hned několik zajímavých videí, které vzdělávají, ale také baví a hlavně inspirují. Jsou určené nejen pro pacienty a jejich blízké, ale i pro lékaře a širokou veřejnost. „Kdo nestihl webináře a workshopy v konkrétní čas, vůbec nevadí, na webu jsou přes YouTube dostupné i zpětně. Můžete si tak něco dobrého uvařit s food blogerkou Denisou Zajícovou, získat informace o tom, jak s nemocí žít nebo jak bezpečně a správně cvičit,“ přibližuje Radka Široká, předsedkyně klubu Jihlava. Kompletní program najdete na webu v sekci Program.

Cílem celé akce okolo Světového dne artritidy je zvýšení informovanosti o revmatických nemocech v Česku, podpora pacientů a sdílení. „Čím víc se bude o revmatických nemocech mluvit a vědět, tím snazší bude plnit naše tři hlavní cíle – umožnit včasnou diagnózu, zlepšit informovanost pacientů a zvýšit dostupnost zdravotní péče,“ vysvětluje Edita Müllerová, předsedkyně spolku Revma Liga ČR.

Právě správná a včasná léčba, zahájená v optimálním případě do 6 týdnů od prvních projevů nemoci, výrazně zlepšuje prognózu a kvalitu života a může odvrátit trvalé poškození kloubů a s tím i dlouhodobé náklady na zdravotní péči. Lidé ale často prvním příznakům nevěnují pozornost, návštěvu lékaře odkládají a promeškají tak tzv. okno příležitosti.
Revmatoidní artritidu sice nelze zcela vyléčit, ale při správné a včasné léčbě je možné dosáhnout remise nebo stavu remisi se blížícímu. V takovém případě nejsou pacienti odkázáni na lékařskou péči a sociální a nemocenské dávky, ale naopak mohou žít aktivní život, pracovat a sami vydělávat.

Proč bychom o revmatu měli vědět víc?

Revma je vžitý název pro zákeřná a bolestivá autoimunitní onemocnění, která výrazně snižují kvalitu života. Onemocnění pohybového aparátu celkově postihují asi 1/3 populace (tedy více než 120 milionů lidí pouze v EU) a jsou jedním z nejčastějších důvodů pro návštěvu lékaře.
Celkem rozlišujeme asi 150 různých revmatických chorob a syndromů, které se mohou projevovat bolestí anebo řadou dalších, často poměrně nespecifických, příznaků. Na celém světě je nějakou formou revmatické nemoci postižena každá druhá rodina. Onemocnění pohybového aparátu také jedněmi z nejčastějších příčin invalidity a fyzického postižení. Včasná diagnóza a efektivní léčba mohou prognózu pacientů výrazně zlepšit.

  • Facebook
  • Twitter