Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Revitalizace kultury v Havlíčkově Brodě po koronaviru

/
/
/
1344 ZobrazeníZákaz stýkání více než dvou osob, dvoumetrové rozestupy, povinná pokrývka úst ve vnitřních i venkovních prostorách. Všechna opatření vedla k nařízení plošného uzavření divadel, kin a klubů po celé republice, včetně Havlíčkově Brodu, kde dostaly stop veškeré významné kulturní instituce. Město se ovšem v létě snaží krizi překonávat. A zatím se mu to poměrně daří.

Letní kino, historie i grafika – kam se vydat v létě za kulturou

Všechna tato opatření vedla k nařízení plošného uzavření divadel, kin a klubů po celé republice, včetně Havlíčkově Brodu, kde dostaly stopku veškeré významné kulturní instituce. Město se ovšem v létě snaží krizi překonávat. A zatím se mu to poměrně daří.

Městské kino a divadlo Ostrov krizi překonalo a pro návštěvníky připravovalo už od července bohatý program. První diváky přivítalo letní kino Pod hvězdami, promítající přímo před budovou Ostrova. Projekce se konají až třikrát týdně. Letním hitem je pokračování úspěšné komediální série 3Bobule Martina Koppa a dokument V síti režisérů Víta Klusáka a Barbory Chalupové, týkající se vyhledávání sexuálních predátorů na českých sociálních sítích. Program nabízí i zahraniční filmy, například dvojici snímků uvedených na online festivalu Tady Vary, romantické drama Než skončí léto a dokument Meky, zachycující život slovenského zpěváka Mira Žbirky.

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod téměř ihned po květnovém uvolnění představilo výstavu Bejvávalo, bejvávalo dobře aneb vesnický život na přelomu 19. a 20. století. Dušan Naňák, nadšenec a sběratel, v ní přibližuje každodenní život vesnických rodin havlíčkobrodského regionu v typických i netypických situacích, jejich řemesla, celebraci církevních i světských svátků, svateb, porodů a další důležité životní události.
Výstavu je možné navštívit do 30. srpna, na září muzeum plánuje uvést dvě expozice – 3x Doležal představí řemeslnické obory z mezigeneračního pohledu, zatímco Dráteníkův rok odhalí krásy, strasti a taje česko-moravského drátenictví.

Stranou nezůstává ani umění výtvarné – svůj podíl na zažehnání koronavirové krize má i Galerie výtvarného umění (GVU). Veřejnosti se opětovně otevřela 22. května s novou expozicí ilustrátorky Renaty Fučíkové, kterou 14. července vystřídala výstava grafika Eduarda Ovčáčka, shrnující jeho tvorbu od studentských let až do současnosti.
„Od 4. září chystáme v galerii dvě nové výstavy. První se bude týkat ilustrací pražského umělce Tomáše Švédy, souběžně s ní poběží i výstava pro děti. Bude se jednat o etnické pohádky a knižní ilustrace,“ uvedl historik a zástupce ředitelky galerie Aleš Veselý. „Krizi jsme snad překonali, z dotací od Kraje máme navíc, jako ostatní instituce, zlevněné vstupné, což podpořilo celkovou návštěvnost. Na zvýšená opatření v září jsme připraveni a věříme, že aktivity galerie to již neohrozí,“ dodal. 

Tomáš Hermann z Ostrova: „Přežili jsme karanténu a stále máme co nabídnout.“

O současném fungování nejaktivnější kulturní instituce Havlíčkova Brodu, Městského divadla a kina Ostrov (dále MdkO), ale i o letních akcích v celém Havlíčkově Brodě jsme se bavili s jeho jednatelem, Tomášem Hermannem.

Tomáš Hermann,foto: zelenavysocina.cz


Postihlo uzavření kulturních institucí MdkO velkou měrou?
Tak asi jako všechny ostatní instituce, i pro nás to bylo hodně těžké. 10. března, den před uzavřením, jsme měli uvádět poprvé dokument V síti, na který mělo koupené vstupenky asi 320 lidí. 200 z nich jsme kvůli omezení museli vrátit, projekce se uskutečnila a hned další den se musela celá budova zavřít. Nebylo to lehké.

Jaké a kolik akcí většího typu se kvůli pandemii musely zrušit?
Osm externích divadelních představení se nám podařilo přesunout na náhradní termíny, které se uskuteční na podzim, zbytek a veškeré kinoprojekce jsme byli nuceni zrušit, nicméně lidem jsme vždy vraceli 100 % částky. Rušila se též divadelní přehlídka Dospělí dětem, baletní představení, které jsou standardní každý květen už skoro 8 let, cestopisné projekce pro studenty či koncert v klášterní škole.

Má havlíčkobrodské divadlo stálé herce, kteří kvůli pandemii přišli o možnost hrát?
V celém kraji je jediné divadlo se stálým ansámblem, tedy Horácké divadlo v Jihlavě. Ostrov funguje převážně jako místo na hostování představení souborů z Prahy, Brna a dalších měst. Tuto situaci jsme tedy naštěstí řešit nemuseli.

Lidé se i po uvolnění opatření bojí, průměrná návštěvnost kin je oproti předchozím rokům minimální. Je tomu tak i ve vašem prostoru?
Bohužel je to pravda. Po otevření kin na začátku května (s nutností nošení roušek a omezením na 100 lidí – pozn.red.) byla průměrná návštěvnost na projekcích kolem deseti lidí. Nicméně jsme přišli s nápadem venkovního promítání před budovou, přišlo nám to jako jediná cesta, jak dostat lidi za kulturou.

Zafungovala?
Lidé se na venkovních akcích částečně zbavují strachu z nakažení, letní kino tedy zafungovalo pozitivně, během července se účast na projekcích postupně zvyšovala, třikrát jsme překonali hranici stovky diváku – dvakrát na „bobule“ a jednou V síti, což beru jako velký úspěch.Právě velice úspěšné přijetí dokumentu Víta Klusáka a Barbory Chalupové bylo koronavirovou pandemií poněkud omezeno…
To si nemyslím. Je pravda, že po prvotních nadšených ohlasech a vyprodaných kinosálech po celé republice bylo náhlé uzavření trochu kudlou do zad, a to i pro ostatní filmy. Zrovna tým okolo Klusáka i po celou dobu karantény dokázal marketingově působit na cílené skupiny, který snímek vidět nestihly, a kampaň prakticky restartoval ihned po uvolnění opatření.

Jak na vás z pohledu aklimatizovaného pracovníka působí letní kulturní program Havlíčkova Brodu právě v době pokoronavirové?
Od června opět začal vycházet kulturní kalendář, který s městem připravujeme. Ten byl ze začátku června skoro prázdný, v červenci se zaplnil asi polovičně, než obvykle bývá. V srpnu a září už je kalendář plný, zaregistrovaných je asi 70 akcí. Letošní program mi navíc přijde hodně podobný tomu minulému.

Mohou tedy lidé navštívit stejné či podobné akce jako v předchozích letech?
Ano, z mého pohledu je dění na náměstí i v celém Brodě velmi podobné.

Zmínil jste scénu na náměstí, jak vypadají akce tam?
Na náměstí se konají akce placené z grantu města. Každé úterý se hrají pohádky pro děti, vyskytly se zde i malé koncerty cimbálovek a místních písničkářů. Bývá na nich plno, dokonce i ve všední dny, což mě velice těší.

Od září se znovu zavádí některá preventivní opatření (roušky při akcích nad sto lidí ve vnitřních prostorách, akce do 500 osob – pozn. red.). Ví se už teď, jak to ovlivní fungování MdkO, bude na to divadlo připravené?
Co se týče omezení počtu osob, to se nás prozatím týkat nebude. Kapacita MdkO je 340 lidí a máme pevné hlediště, které nejde rozšířit. Rozhodnutí vlády ohledně roušek nepovažuju za šťastné, protože kultura je specifická záležitost – člověk se za ní jde bavit, relaxovat, odpočívat. To není s nutností sedět v sále s pokrývkou úst a ztíženým dýcháním úplně ideální. Nicméně nařízení budeme samozřejmě respektovat, institut bude fungovat stejným způsobem jako po otevření. Kdo si náhodou doma zapomene roušku, bude mít možnost si ji za drobný příspěvek zakoupit na pokladně.

Zdroje: www.havlickobrodsky.denik.cz

  • Facebook
  • Twitter