Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Půvab dámských kabelek představí v Jihlavě

/
/
/
578 ZobrazeníV jihlavském muzeu bude ve čtvrtek 24. června otevřena výstava Půvab dámských kabelek, která představí soukromou sbírku kabelek Dany Komárkové ze Želetavy.

Dana Komárková nalezla asi před 45 lety v prádelníku u své staré tety černou pompadurku, která byla takovým prvním impulsem. K založení sbírky přispěl i nález černé korálkové kabelky v kontejneru v Brně. Sběratelku napadlo, že bude tyto drobnosti, které provázely naše babičky a prababičky, zachraňovat, aby neskončily v popelnici. Začala kabelky shánět přes inzerát v novinách: Koupím staré dámské kovové a korálkové kabelky. S přítelem pak jezdili a nakupovali. Bylo to kolem roku 1975, tehdy se cena za kabelku pohybovala v rozmezí 100 až 150 Kč. V současné době nakupuje přes různé bazary, cena už je poněkud vyšší, tak si nemůže dovolit koupit některé skvosty, které by do své sbírky ráda získala.

Sbírka Dany Komárkové čítá v současné době kolem 250 kusů, hlavně se jedná o kabelky korálkové, kovové a gobelínové se stříbrným rámem.
Kabelky pochází převážně z doby kolem roku 1900, nevyhýbá se ani mladším, pokud jsou hezké a zachovalé.
Mezi ty nejcennější určitě patří černá pompadurka z dětství a pak si velmi cení stříbrných nebo korálkových kabelek.

Dana Komárková svou sbírku zatím vystavovala v Muzeu Vysočiny Třebíč, na zámku Lednice, zámku Jánský Vrch, hradě Špilberk – Muzeu města Brna, Slováckém muzeu v Uherském Hradišti, na Krajském úřadě Kraje Vysočina Jihlava, v Muzeu Karlovy Vary, Muzeu Vysočiny Jihlava, pobočce Třešť.

  • Facebook
  • Twitter