Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

První jaderné vinobraní přineslo přes 700 kilo hroznů

/
/
/
875 ZobrazeníPřes 700 kilogramů hroznů Ryzlinku rýnského a Sauvignonu posbírali energetici v rámci prvního vinobraní jaderné vinice, která roste pod chladicími věžemi Jaderné elektrárny Dukovany. Slunečné počasí přivedlo přímo na vinici zájemce nejen o samotný sběr vína, ale také o včelí med, který také pochází přímo z prostředí elektrárny.

Obyvatelé z širokého okolí přijeli v pátek odpoledne k Jaderné elektrárně Dukovany na první vinobraní největší jaderné vinice. Počet 2040 vysázených hlav vinné révy symbolizuje aktuální instalovaný výkon čtyř bloků (4 × 510 MW). Energetici měli pro návštěvníky připravenou ochutnávku vína, burčáku, ale také degustaci jaderného medu, který v průběhu letošního roku nasbíraly včelky z pěti úlů, které se nachází přímo u vinohradu. Klienti Barevné světa přivezli pestrou nabídku jídla k zakousnutí. K tomu všemu sběračům hroznů i návštěvníkům hrála cimbálová hudba Vojara.

„První sklizeň hroznů nebývá nijak velká, ale je významným milníkem každého vinohradu. Sklidili jsme v téměř stejném poměru na 700 kilo bobulí Ryzlinku rýnského a Sauvignonu. Víno z nich nebude prodejné a lidé ho budu moci ochutnat vždy jen při prezentačních příležitostech elektrárny a akcích infocentra,“ prozradil Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Elektrárně se za pomoci vinaře Zbyňka Prokeše podařilo založením vinohradu v okolí elektrárny obnovit prvek, který sem v minulosti, jak některé názvy území a pozůstatky bývalých vinic napovídají, dříve patřil. Historicky první výsadbu jaderného vinohradu provedli energetici ve spolupráci s vinaři už na podzim 2018. Vinohrad je osázen odrůdami Sauvignonu a Ryzlinku rýnského, které jsou pro tuto oblast typické. Jedinečnou atmosféru vinohradu dotváří zvonička s vyřezávanými reliéfy révy vinné, jaderná stračena s nebeskými motivy a včelí úly. Turisty k vinohradu dovede polní cestička na západní straně elektrárny.

  • Facebook
  • Twitter