Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Příznivci geocachingu míří za Karlem Havlíčkem, zaplní náměstí pojmenované po něm v Brodě

/
/
/
461 ZobrazeníV sobotu 30. října se v Havlíčkově Brodě koná mezinárodní setkání příznivců geocachingu, hry na pomezí sportu a turistiky, při které se hledají skryté schránky, které nazýváme kešemi.

Při hledání se používají navigační přístroje nebo telefony, které dokážou využívat navigačního globálního družicového polohového systému. Keše mohou být umístěné ve volné přírodě, ale také i ve městech a jiných zastavěných oblastech. Geocaching je celosvětově rozšířená hra a v současné době jsou evidovány více než tři miliony keší ve 191 zemích, na všech kontinentech včetně Antarktidy.

Geocaching je u nás velmi populární, a Česká republika se tak řadí mezi nejaktivnější země na světě. V současné době zde evidujeme asi 80 000 hráčů geocachingu a téměř 70 000 aktivních keší. Také tvorba keší je u nás na vysoké úrovni, některé schránky jsou mimořádně umně vyvedená dílka, oceňovaná i v zahraničí.

V geocachingale nejde jen o individuálním lovení keší, geocachingová komunita se také ráda sdružuje. Pro tento případ zakládá tzv. eventy, tedy setkání hráčů geocachingu, kteří zde mohou sdílet svoje zážitky a navzájem si radí, pokud má někdo potíže s dohledáním té či oné schránky. Na běžných eventech se obvykle schází několik desítek geokešerů.

Větší setkání se pak nazývají megaeventy, které mívají účast obvykle na úrovni jednoho tisíce lidí s mezinárodní účastí. To jsou setkání mimořádného charakteru. V České republice se letos konají jen dva eventy tohoto typu a jeden z nich se uskuteční v Havlíčkově Brodě. Jedná se o úplně první megaevent na území Vysočiny.

Příznivci geocachingu příjedou do Havlíčkova Brodu při příležitosti oslav 200. výročí narození novináře, spisovatele, satirika a politika Karla Havlíčka Borovského. Hlavní program geocachingového megaeventu je naplánovaný na sobotu 30. října od 10.00 do 17.00 se spoustou doprovodných akcí. Středem veškerého dění bude Havlíčkovo náměstí, kde se koná hlavní událost dne, krátce po poledni dojde k pokusu o zápis do České knihy rekordů – kolik Havlíčků se vejde na Havlíčkovo náměstí v Havlíčkově Brodě? Karlem Havlíčkem se alespoň na okamžik stane každý účastník s knírkem, ať už se svým vlastním nebo s dočasně nalepeným.

Svoji účast potvrdilo více než 700 účastníků z celé Evropy, mezi které zavítají také Jan Tecl, starosta města Havlíčkův Brod a hlavní koordinátor havlíčkovských oslav Michal Kamp, ředitel Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě.

  • Facebook
  • Twitter