Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Příprava výstavby Horácké multifunkční arény v Jihlavě pokračuje

/
/
/
1105 ZobrazeníRada města Jihlavy odsouhlasila dopracovaný architektonický návrh arény. Architekti z kanceláře CHYBIK+KRISTOF představili jihlavským radním dopracovaný architektonický návrh Horácké multifunkční arény. Přestože byl návrh částečně odlišný od soutěžního návrhu, Rada města Jihlavy jej schválila a výstavba se tak posunula do další fáze – vypracování dokumentace pro umístění stavby.

„Přestože je současná situace nelehká a jistě se podepíše i na městském rozpočtu, výstavba Horácké multifunkční arény je stále naší prioritou. Zdá se to jako nebezpečný krok, ale opak je pravdou. Díky nové aréně bude moci Jihlava být hostitelem spousty prestižních soutěží hodných krajského města naší velikosti, které podpoří místní ekonomiku a v důsledku pomohou městu se rozvíjet. Navíc je snížena úroková sazba a stavba se tak každým dnem stává levnější,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.

S tím souhlasí také manažer výstavby HMA a radní města Jihlavy David Beke. Podle jeho názoru je navíc možné, že dojde ke zlevnění stavební prací nebo materiálů, protože zásah ekonomiky bude velký. „Ekonomiku bude třeba roztočit a pravděpodobně tyto velké projekty mají šancí být tím motorem pro veřejné peníze, protože na sebe vážou mnoho dalších ekonomických činností a služeb,“ dodal. Jeho další vyjádření si můžete poslechnout ve videu níže.

Architekti v dopracovaném návrhu vyhověli požadavkům poroty i města, zapracovali například na venkovním vzhledu. „Podoba fasády se ještě bude upravovat podle dalších připomínek radních,“ uvedl manažer výstavby a jeden z radních města David Beke.

Vypracování projektové dokumentace Horácké multifunkční arény vyjde na 65 milionů korun. „Náklady mě samozřejmě neustále straší v hlavě. Dbáme na to, aby vše bylo promyšleno a zdůvodněno právě i z pohledu financí. V současné době je ale nezodpovědné říkat, jestli aréna vyjde na 600 milionů nebo víc. Nevíme, co současný stav s ekonomikou udělá,“ doplnil David Beke.

Účet je stále otevřený
Na konci letošního února město Jihlava zřídilo transparentní účet, pomocí kterého může každý sledovat externí financování Horácké multifunkční arény a také přispět na její výstavbu libovolnou částkou.

K dnešnímu dni je na účtu přes 50 tisíc korun. Mezi přispěvateli je například senátor Miloš Vystrčil, jihlavská zastupitelka Eva Nováková nebo další z veřejnosti, jako je Dušan Majer, Radek Rychnovský nebo Jiří Musil.

„Je nám jasné, že tento transparentní účet halu nezaplatí, jedná se hlavně o symboliku a vyjádření podpory projektu. Donátory navždy spojíme s výstavbou arény, jejich jména se například mohou promítat uvnitř arény během prvního roku po otevření haly. Město zvažuje také pamětní listy a schránku, knihu nebo zeď s dárci uloženou v hale pro příští generace či symbolický prodej částí stavby nebo jejího vybavení,“ doplnil manažer výstavby.

  • Facebook
  • Twitter