Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Na Vysočině se množí požáry, hasiči požádali vedení kraje o zákaz pálení

/
/
/
1361 ZobrazeníV pondělí 6. dubna zasahovali nebo stále zasahují u více než osmi desítek požárů v přírodě. Vlivem silného větru se po víkendovém pálení rozhořela špatně uhašená ohniště. Výjezdy stále a stále přibývají.

„S největším počtem požárů se od rána potýkáme na Pelhřimovsku. Bez požárů nejsou ani ostatní okresy v našem kraji. Zatím se všechny události obešly bez zranění osob,“ popsala Petra Musilová, tisková mluvčí krajských hasičů na Vysočině, s tím, že na základě skokového navýšení požárů lesních porostů a luk požádal ředitel Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Jiří Němec hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka o přijetí okamžitých omezujících opatření na území celé Vysočiny.
„Důvodem je dlouhotrvající sucho, násobně vyšší aktivita obyvatelstva v mýcení lesů a pálení odpadu v zahrádkářských koloniích. Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina aktuálně plní klíčové úkoly související s omezením šíření Covid-19. Využití jeho kapacit a zdrojů je na hranici možností,“ dodala Petra Musilová.

Dnešní zásahy hasičů na Vysočině

Hasiči na Vysočině jen od začátku dubna vyjeli k více než 120 požárům trav a lesních porostů a během pondělí 6. dubna bylo do 14.00 k více než 80 takovým případům. Ve většině případů vyjížděli hasiči k požárům, které vznikly od nedostatečně uhašených ohnišť.

Na území celého Kraje Vysočina je počínaje pondělím 6. dubna až do odvolání zakázáno:

Rozdělávání ohně a odhazování hořících nebo doutnajících předmětů,
kouření (s výjimkou elektronických cigaret) v místech níže definovaných,
používání pyrotechnických výrobků, používání jiných zdrojů zapálení (např. létající přání, lampióny, pochodně), spotřebovávání vody ze zdroje pro hašení požárů k jiným účelům než k hašení, jezdit motorovými vozidly ve volné přírodě mimo silniční komunikace (ustanovení se nevztahuje na jízdu motorových vozidel, která jsou určena k pracovní a hospodářské činnosti v lesích a na poli a dále na jízdu motorových vozidel po polních a lesních cestách ke stavbám pro bydlení a stavbám pro individuální rekreaci.
Tento zákaz se vztahuje na místa, kterými jsou lesní porost a jeho okolí do vzdálenosti 50 metrů od jeho okraje, suché travní porosty umožňující vznik a šíření požáru, plochy zemědělských kultur, které svým rostlinným charakterem umožňují vznik a šíření požáru, sklady pícnin, obilovin, slámy a úsušků a jejich okolí do vzdálenosti 50 metrů od jejich hranice.

  • Facebook
  • Twitter