Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Při opravách řečického kostela našli unikátní nález

/
/
/
832 ZobrazeníPři opravách kostela sv. Jiří v Řečici nedaleko Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku byl nalezen pod podlahou kostela téměř neporušený náhrobní kámen Václava Uhlíře z Budíkova. Kámen pochází z roku 1577 a je velmi dobře zachovaný.

„Kromě obvyklého nápisu po obvodě kamenné desky je ve střední části zachycen erb Uhlířů z Budíkova. Jedná se o velmi kvalitní a výborně zachovanou náhrobní desku, která je dokladem překvapivě vysoké kulturní úrovně v jinak jednoduchém a prostém venkovském kostele. O Václavu Uhlířovi z Budíkova toho zatím mnoho nevíme, ale každopádně se jedná o nedaleký Budíkov u Humpolce, kde je dodnes dochovaný venkovský zámeček, což mohla být bývalá tvrz nebo jiné sídlo pánů z Budíkova,“ popisuje kastelán lipnického hradu Marek Hanzlík a člen obecně prospěšné společnosti Přátelé podlipnických kostelů, o. p. s.

Nápis na náhrobním kameni z Řečice

Léta páně 1577 dne památky obětování Panny Marie – Slovutný Václav Uhlíř z Budíkova dokonal běh života svého jehož to tělo tuto pochováno – Duše odpočívá v Pánu

V neděli 4. srpna proběhne od 18.00 proběhne na hradě Lipnici benefiční koncert Harfa zpívá, jehož výtěžek bude věnován na záchranu kostela sv. Jiří v Řečici.

  • Facebook
  • Twitter