Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Pracovníci charitních nízkoprahů nově vyráží za mladými do terénu

/
/
/
805 ZobrazeníDo září letošního roku fungovaly v Havlíčkově Brodě a ve Světlé nad Sázavou dva nízkoprahové kluby, kam se mohli mladí vydat. Nově to ale může být i naopak. Pracovníci charitních nízkoprahových zařízení BAN! a eNCéčko vyráží do přirozeného prostředí klientů, do ulic a stávají se z nich tzv. streetworkeři.

„Streetwork je metoda sociální práce na ulici, na hřišti, nádraží nebo v parku – v přirozeném prostředí cílové skupiny, tedy mladých lidí, kteří potřebují sociální poradenství a pomoc,“ vysvětluje vedoucí nízkoprahového klubu BAN! Karel Kolář, který se spolu s dvěma kolegyněmi vydává do ulic Havlíčkova Brodu každou středu od 15.00 do 18.00 s logem označeným zeleným batohem na zádech. Vytipovávají vhodné lokality, kde se děti a mladí ve věku od 8 do 20 let pohybují a oslovují potenciální klienty. „V praxi to vypadá tak, že navštěvujeme konkrétní místa, s dětmi pracujeme, něco si s nimi zahrajeme, popovídáme si, a tak vyhledáváme skupiny a jednotlivce, kteří jsou v nepříznivé sociální situaci a stylem svého života nebo trávením volného času mohou být ohroženi negativními sociálními jevy nebo sociálním vyloučením, a následně jim nabízíme pomoc,“ vysvětluje Karel Kolář.

Pracovníky BANu! i eNCéčka poznáte tak, že budou mít zelený khaki batoh na zádech a žluto-oranžovou placku s červeným nápisem. Foto: archiv Oblastní charity Havlíčkův Brod

Do terénu už vyrazily i pracovnice eNCéčka – nízkoprahového centra pro děti a mládež ve Světlé nad Sázavou, které pracují s klienty ve věku od 10 do 21 let. „Byli jsme na hřištích nebo ve skateparku. Hráli jsme spoustu her, například i fotbal, který je u našich klientů velmi populární. Se zájemci jsme si povídali, tvořili přezdívky. Cílem je propojit terén s prací v klubech a doplnit chybějící díl skládačky naší práce,“ doplňuje vedoucí eNCéčka Aneta Strachotová. Její tým vyráží do ulic také každou středu od 15.00 do 18.00 hodin. „Ulice není jen místo, kde se odehrávají různé problémové jevy, ale pro nás je prostředím, kde aktivně pracujeme,” dodává Aneta Strachotová.

Práce v terénu je pro nízkoprahy posun vpřed

Rozšíření práce charitních nízkoprahových klubů do terénu reaguje na potřeby mladých. Když je venku hezké počasí, děti a mladí se logicky pohybují venku, do vnitřních prostor klubů je to netáhne. Naopak venku mají pracovníci nízkoprahů více možností, jak s nimi pracovat, proces socializace je jednodušší. Je to jeden z důvodů, proč se havlíčkobrodská Charita rozhodla sociální služby nízkoprahových zařízení pro děti a mládež posunout tímto směrem.

  • Facebook
  • Twitter