Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Policisté se zaměřili minulý týden na cyklisty

/
/
/
469 ZobrazeníV minulém týdnu se dopravní policisté na Vysočině zaměřili na kontroly cyklistů, nevyhnuli se jim ani ostatní účastníci silničního provozu. Během akce udělali 377 kontrol a zjistili 67 přestupků, 58 jich vyřešili uložením pokutou a tři zadokumentovali a předali do správního řízení.

„Celkem 27 přestupků se dopustili cyklisté, když 25 přestupků vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení. Dva cyklisté byli při kontrole pod vlivem alkoholu, naměřená hladina při dechové zkoušce nepřesáhla jedno promile. Nejčastějším protiprávním jednáním byla jízda bez povinné výbavy, zejména bez osvětlení při jízdě za snížené viditelnosti nebo jízda cyklistů po chodníku,“ popsala Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

Kontroly cyklistů probíhaly na různých místech Vysočiny a policisté při nich kromě jiného kontrolovali základní předepsanou výbavu jízdního kola, ale také se zaměřili na kontrolu, zda cyklisté mladší osmnácti let používají při jízdě cyklistickou přilbu. „Do akce se zapojili také policisté z oddělení tisku a prevence, kteří se v rámci projektu Řídím, piju nealko a nabídli cyklistům nealkoholické pivo a jednorázový alkoholtester. V rámci kontrol cyklisté obdrželi také některé reflexní prvky,“ dodala tisková mluvčí.

Cyklisté mají ze zákona o silničním provozu povinnost používat přilbu pro osoby mladší 18 let, policejní praxe ale ukazuje, že by přilbu měl využívat každý bez ohledu na věk, protože vážná poranění hlavy mohou mít fatální následky.

Výbava jízdního kola

Jízdní kolo musí být vybaveno přední odrazkou bílé barvy, zadní odrazkou červené barvy a oranžovou odrazkou na obou stranách pedálu. Za snížené viditelnosti musí být navíc jízdní kolo vybaveno světlometem svítícím dopředu bílým světlem. Vzadu musí být jízdní kolo vybaveno svítilnou červené barvy. Zadní svítilna může být kombinována se zadní odrazkou červené barvy a může být nahrazena svítilnou s přerušovaným světlem červené barvy. Blatníky, zvonek, kryt řetězu, hustilka a nářadí nepatří do povinné výbavy jízdního kola podle právního předpisu, ale jsou doporučené pro jeho provoz. Za nesplnění zákonné povinnosti týkající se předepsané výbavy jízdního kola hrozí cyklistovi pokuta v příkazním řízení až do výše dvou tisíc korun. Ve výbavě jízdního kola také nesmí chybět dvě funkční na sobě nezávislé brzdy. Před každou jízdou si cyklista musí náležitě zkontrolovat brzdný systém, neboť se jedná o nejdůležitější prvek, který umožní bezpečné zastavení jízdního kola.

„Při jízdě na kole si musíme dávat pozor také na zákaz požívání alkoholu. Někteří cyklisté si neuvědomují, že i oni jsou přímými účastníky silničního provozu, byť řídí nemotorové vozidlo. V případě, že by cyklista alkohol před anebo během jízdy požil, tak se dopouští přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, za který mu ve správním řízení hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun,“ uzavírá Dana Čírtková.

  • Facebook
  • Twitter