Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Policisté na Žďársku likvidovali na sto padesát kusů válečné munice

/
/
/
369 ZobrazeníV sobotu 2. října odpoledne našla žena v lesním porostu u Vlachovic u Nového Města na Moravě větší množství válečné munice. V této lokalitě se pohybovala s detektorem kovu, zhruba deset centimetrů pod povrchem nalezla několik silně zkorodovaných rozbušek.

„Místo nálezu munice neprodleně zajistila proti vstupu nepovolovaných osob hlídka Obvodního oddělení Nové Město na Moravě. Na místo přijeli policejní pyrotechnici, kteří prvotním ohledáním nalezli silně zkorodovanou munici pocházející pravděpodobně z období druhé světové války. Šlo o zhruba čtyřicet ručních granátů a dalších několik roznětek. Na místě přítomný pyrotechnik rozhodl o přerušení prací, vytyčení a zajištění bezpečného perimetru a nepřetržitého střežení místa nálezu do nedělních ranních hodin. Obával se, že se v místě může nacházet mnohem větší počet munice a manipulace s ní je ve večerních hodinách výrazně snížena viditelností a byla by obrovským rizikem. Na nedělní dopoledne naplánovali policisté pokračování prací,“ uvedla Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

V neděli dopoledne v 10.00 se na místo dostavily všechny složky Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina a po rozdělení sil a prostředků byl zajištěn bezpečný perimetr a střežení určeného prostoru před vstupem nepovolaných osob během realizace průzkumu. O celé události vyrozuměli policisté starostu obce.

„Pyrotechnický průzkum s využitím speciálního bagru odhalil velké množství vojenské munice. Jednalo se o 77 ručních granátů československé výroby, jednalo se o útočné ruční granáty RG 34, které byly řízeným odpalem zlikvidovány na místě. Pyrotechnici nalezli dalších 87 kusů ručních granátů RG 31 polské výroby – tyto granty byly z místa odvezeny k jejich následné likvidaci. Kromě granátů se na místě nacházelo 127 kusů rozněcovačů RG 31 a jejich likvidace byla také provedena na místě,“ dodala tisková mluvčí.
Policejní pyrotechnici se rozhodli s částí vojenské munice kvůli její nestálosti nemanipulovat a zlikvidovat ji přímo na místě. „Likvidaci provedli třemi řízenými výbuchy v časovém rozmezí mezi a 12.35 až 14.40. Před výbuchy byli vyrozuměni obyvatelé Vlachovic tak, aby byla zajištěna jejich bezpečnosti a jejich majetku. Zásah si nevyžádal potřebu evakuace obyvatel,“ uzavřela Dana Čírtková.

  • Facebook
  • Twitter