Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Policisté na Vysočině vyhlásili sbírku na pomoc vážně nemocnému kolegovi

/
/
/
168 ZobrazeníPočátkem listopadu vyhlásil Nezávislý odborový svaz Policie České republiky ve spolupráci s krajským policejním ředitelstvím na Vysočině veřejnou sbírku pro policistu Lukáše Zítu, kterého postihlo v nedávné době progresivní a fatální onemocnění způsobující ztrátu buněk centrální nervové soustavy, na něž neexistuje léčba.

Šestatřicetiletý Lukáš Zíta nastoupil do služebního poměru k Policii České republiky v roce 2010 a začal sloužit na obvodním oddělení ve Žďáře nad Sázavou. „V průběhu let si pořídil psa Jerryho s vidinou vysněné práce na pozici policejního psovoda. Sen se mu vyplnil a Lukáš začal sloužit na oddělení služební kynologie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Policie od Lukáše psa Jerryho odkoupila, a tak se stali parťáky nejen v soukromém životě, ale také ve službě. Pro Lukáše byla policejní služba posláním, proto byl nad rámec svého běžného služebního zařazení také členem Krajské pořádkové jednotky, kdy v této činnosti pokračoval i jako policejní psovod. Kromě toho je Lukáš také dobrovolným hasičem a členem zásahové jednotky SDH Újezd. Ve sboru dobrovolných hasičů působí jako vedoucí mládeže,“ popisuje Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

V nedávné době Lukášovi diagnostikovali lékaři vzácné a nevyléčitelné onemocnění. „Jedná se o progresivní a fatální neurodegenerativní onemocnění motorických neuronů mozku a míchy, které způsobuje ztrátu buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné pohyby. Na toto onemocnění bohužel neexistuje žádná léčba. U Lukáše už došlo k postižení svalů rukou a k narušení řeči, proto už nemůže vykonávat činnosti, na které byl zvyklý a ani vykonávat policejní službu jako doposud. Na doporučení lékařů by měl ale co nejdéle vykonávat činnosti, na které je zvyklý. A tak dokud to jeho zdravotní stav dovolí, bude zařazen na pozici pomocníka dozorčí služby na obvodním oddělení.
Lukáš je v soukromém životě velice ochotný a přátelský. Je milujícím manželem Zuzky, která má bohužel zdravotní omezení a je v invalidním důchodu prvního stupně. Lukáš se Zuzkou společně vychovávají tři děti – devatenáctiletou Terezu, třináctiletou Amálku a devítiletého Lukáše. Děti jsou pro oba rodiče největším štěstím. Děti ale tatínkovou nemocí trpí nejvíce, protože jsou ve věku, kdy potřebují oba rodiče. Lukáš by si chtěl nyní pořídit nového čtyřnohého parťáka a vycvičit ho stejně tak dobře jako Jerryho. Držíme mu všichni palce, aby to zvládl,“ doplňuje Dana Čírtková.

„Na Lukáše bylo ve službě vždycky spolehnutí, což je při náročné policejní práci velice důležité. Proto chceme vyhlášenou sbírkou Lukáše a jeho rodinu podpořit v této nelehké situaci, kterou právě procházejí,“ dodává Martin Růžička, vedoucí oddělení služební kynologie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Sbírku mohou zájemci podpořit vkladem nebo převodem na transparentní sbírkový účet Nezávislého odborového svazu Policie České republiky, vedený u Raiffeisenbank, a. s.

Číslo účtu: 3067112
Kód banky: 5500
Variabilní symbol: 324632

  • Facebook
  • Twitter