Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Policisté kontrolovali plavidla na Dalešické přehradě, problémy nezjistili

/
/
/
775 ZobrazeníPolicisté z Hrotovic kontrolovali společně se zástupcem Státní plavební správy ve čtvrtek 11. července dodržování právních předpisů lidí, kteří se pohybují na nejrůznějších plavidlech po hladině Dalešické přehrady.

Kontroly se konají na přehradě podle informací policistů proto, že loni docházelo k nárůstu přestupkového jednání na vodních cestách, především v rekreační sezoně.

Hrotovičtí policisté kontrolovali nejen pohyb plavidel po vodní hladině také dodržování užívání lesních pozemků a rekreačních ploch kolem přehrady. „Patří mezi ně například zákaz rozdělávání ohňů ve volné přírodě, zákaz stanování mimo vyhrazené stanové plochy. Kontroly se dotýkaly i parkování vozidel v blízkosti hráze a porušování dalších zákazů v blízkosti vodních toků. Zejména zákaz rozdělávání ohňů je za současných klimatických podmínek velice aktuální,“uvedla Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

Policisté vyjeli na vodu ráno krátce po desáté hodině dopoledne a kontroly na hladině přehrady prováděli až do odpoledne. „Při kontrolách prováděli u všech vůdců plavidel orientační dechové zkoušky, všechny měly negativní výsledek. V rámci akce nezjistili žádná protiprávní jednání. Svoji roli zřejmě sehrálo také počasí, kdy se na hladině přehrady pohybovalo minimum plavidel. Jen za uplynulý prodloužený víkend policisté zjistili u vůdců plavidel jedenáct přestupků. Všechny přestupky vyřešili uložením pokuty v příkazním řízení,“ dodala tisková mluvčí.

Na Dalešické přehradě je vymezený prostor pro koupání a pohyb plavců ve vodě. S ohledem na ochranu plavců a břehů je povolena rychlost na rozlehlých vodních plochách do vzdálenosti 50 metrů od břehu nebo od vyznačených prostor pro koupání maximálně 10 kilometrů v hodině. Na ostatních vodních cestách do vzdálenosti 25 metrů. Pro většinu plavidel to prakticky znamená plutí ve výtlačném režimu a zákaz jízdy ve „skluzu“.

„Na plavidle v barvách Policie České republiky vyjíždíme na přehradu v závislosti na klimatických podmínkách a samozřejmě také s ohledem na období dovolených, kdy kolem přehrady tráví volné dny velký počet rekreantů, kteří by se mohli dopouštět protiprávního jednání. Jedná se většinou o různé přestupky, které nelze jiným způsobem než z vodní hladiny vůbec zjistit a zadokumentovat,“ doplnil ke kontrolám Jaroslav Haza, vedoucí obvodního oddělení Hrotovice.

Kontroly policistů na Dalešické přehradě potrvají celou sezonu, foto: Policie ČR

Na hladinu přehrady vyjel do akce s policejním plavidlem hrotovický policista Vladimír Doležal, který má dokonalou místní znalost přehrady. „My se zaměřujeme nejen na kontrolu plavidel, ale zajímá nás také všechno, co se děje v zátokách kolem přehrady. Tam se jiným způsobem nedostaneme a lidé na to často spoléhají. Často zjistíme například nedovolené táboření, nedovolené vjezdy osobních automobilů nebo rozdělávání ohňů v lese nebo na okraji lesa. Především v současné době letního období, kdy je dlouhodobé sucho, by mohl požár, který by se vymkl kontrole, způsobit fatální následky. Proto při řešení zjištěných přestupků postupujeme nekompromisně,“ dodává Vladimír Doležal. Podle jeho slov před pár dny přijela k přehradě skupinka cizinců, kteří zřejmě nevěděli o zákazu a v blízkosti hráze rozdělali oheň. Na jejich nebezpečné chování okamžitě upozornili rybáři a policisté vyjeli na místo, oheň už byl uhašen.

  • Facebook
  • Twitter