Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Policisté kontrolovali na Dalešické přehradě, našli jen malé hříšníky

/
/
/
911 ZobrazeníPolicisté z obvodního oddělení v Hrotovicích společně se zástupcem Státní plavební správy kontrolovali v sobotu 28. července dodržování právních předpisů na nejrůznějších plavidlech po hladině Dalešické přehrady. 

„Kontrolovali především dodržování plavebního řádu ze strany vůdců malých plavidel a dalších osob, které se pohybují na člunech nebo skútrech po vodní hladině. Pravidelné kontrolní akce se realizují na přehradě zejména proto, že loni docházelo k nárůstu přestupkového jednání na vodních cestách, především v rekreační sezoně.
Hrotovičtí policisté se zaměřili také na kontrolu dodržování dalších právních norem, které souvisejí s užíváním lesních pozemků a všech ostatních rekreačních ploch kolem přehrady. Patří mezi ně například zákaz rozdělávání ohňů ve volné přírodě, zákaz stanování mimo vyhrazené stanové plochy. Kontroly se dotýkaly i parkování vozidel v blízkosti hráze a porušování dalších zákazů v blízkosti vodních toků. Zejména zákaz rozdělávání ohňů je za současných klimatických podmínek velice aktuální,“ uvedla Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských hasičů na Vysočině.

Kontroly policistů na Dalešické přehrad, foto: archiv Policie ČR

Policisté vyjeli na vodu po desáté hodině dopoledne a kontrolní činnost na hladině přehrady prováděli až do večerních hodin. „Při kontrolách prováděli u všech vůdců plavidel orientační dechové zkoušky, všechny měly negativní výsledek. Policisté v rámci sobotní akce zjistili celkem osm přestupků a všechny vyřešili na místě uložením pokuty v příkazním řízení. Většina přestupků se dotýkala problematiky dokladů, kdy vůdci malých plavidel neměli při plavbě u sebe potřebné doklady – průkaz způsobilosti nebo průkaz malého plavidla,“ dodala tisková mluvčí.

Pravidla plavby pro majitele soukromých plavidel jsou vymezena právními předpisy. „Plavební provoz upravuje vyhláška o pravidlech plavebního provozu, ve které jsou upraveny nejvyšší povolené rychlosti. Na Dalešické přehradě je vymezený prostor pro koupání a pohyb plavců v vodě. S ohledem na ochranu plavců a břehů je povolena rychlost na rozlehlých vodních plochách do vzdálenosti 50 metrů od břehu nebo od vyznačených prostor pro koupání maximálně 10 kilometrů v hodině. Na ostatních vodních cestách do vzdálenosti 25 metrů. Pro většinu plavidel to prakticky znamená plutí ve výtlačném režimu a zákaz jízdy ve skluzu,“ doplnila Dana Čírtková s tím, že kontroly budou pokračovat po celé léto.

„Na plavidle v barvách Policie České republiky vyjíždíme na přehradu v závislosti na klimatických podmínkách a samozřejmě také s ohledem na období dovolených, kdy kolem přehrady tráví volné dny velký počet rekreantů, kteří by se mohli dopouštět protiprávního jednání. Jedná se většinou o různé přestupky, které nelze jiným způsobem než z vodní hladiny vůbec zjistit a zadokumentovat,“ sdělil Jaroslav Haza, vedoucí obvodního oddělení Hrotovice.

Na hladinu přehrady vyjel do akce s policejním plavidlem hrotovický policista Vladimír Doležal, který má dokonalou místní znalost přehrady. Jak sám říká, přestupky na vodních hladinách postihuje především Státní plavební správa. Ta ovšem musí přestupce přistihnout přímo na místě činu, nebo jí musí někdo o protiprávním chování zaslat nezbytný důkazní materiál. Společné součinnostní akce jsou proto pro kontrolní činnost velkou výhodou.

„My se zaměřujeme nejen na kontrolu plavidel, ale zajímá nás také všechno, co se děje v zátokách kolem přehrady. Tam se jiným způsobem nedostaneme a lidé na to často spoléhají. Často zjistíme například nedovolené táboření, nedovolené vjezdy osobních automobilů nebo rozdělávání ohňů v lese nebo na okraji lesa. Především v současné době letního období, kdy je dlouhodobé sucho, by mohl požár, který by se vymkl kontrole, způsobit fatální následky. Proto při řešení zjištěných přestupků postupujeme nekompromisně,“ uzavřel Vladimír Doležal.

Většinu zjištěných přestupků, kterých se dopustí vůdci plavidel, policisté vyřeší na místě v blokovém řízení uložením blokové pokuty. Pokud by se přestupek oznamoval Státní plavební správě, tak by za takové jednání hrozila v rámci správního řízení pokuta až do výše sto tisíc korun v případě fyzické osoby, v případě právnické osoby je pokuta za zjištěný přestupek ještě několikanásobně vyšší. Při opakovaném porušení předpisů hrozí provinilci i odebrání příslušného oprávnění vůdce plavidla.

  • Facebook
  • Twitter