Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Policisté dohlíželi na provoz na Dalešické přehradě

/
/
/
436 ZobrazeníPolicisté z obvodního oddělení v Hrotovicích kontrolovali ve středu 6. července dodržování pravidel pohybu na nejrůznějších plavidlech po hladině Dalešické přehrady. Vůdce plavidel, kteří neporušili pravidla, odměňovali havlíčkobrodským nealkoholickým pivem.

„Policisté dneska vyjeli na vodní hladinu hodinu před polednem a kontrolovali provoz na hladině přehrady až do podvečerních hodin. Prováděli u všech vůdců plavidel orientační dechové zkoušky, všechny měly negativní výsledek. Policisté v rámci dnešní akce zjistili celkem osm porušení, všechna vyřešili uložením pokuty v příkazním řízení. Nejčastěji se přestupky týkaly dokladů vůdců malých plavidel, dokladů k plavidlům a ve třech případech jela posádka člunu v blízkosti břehu tzv. ve skluzu, což je zakázáno,“ uvedla Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

Policisté kontrolují podle Dana Čírtkové vodní plochu v letní turistické sezoně téměř denně. „Někteří provozovatelé motorových člunů a vodních skútrů se totiž v minulosti chovali na přehradě velice nebezpečně a svoji příliš rychlou a agresivní jízdou ohrožovali rekreanty na lodičkách, plavce, rybáře, ale i cestující na výletní lodi Horácko. V průběhu léta přijímají policisté také stížnosti od rekreantů, kteří se na policisty obraceli s různými podněty, které je poté nutné prověřit,“ dodává tisková mluvčí.

Policisté ve středu na Dalešické přehradě dohlíželi na provoz lodí a plavidel, foto: Policie ČR

Na Dalešické přehradě je vymezený prostor pro koupání a pohyb plavců ve vodě. S ohledem na ochranu plavců a břehů je povolena rychlost na rozlehlých vodních plochách do vzdálenosti 50 metrů od břehu nebo od vyznačených prostor pro koupání maximálně deset kilometrů v hodině. Na ostatních vodních cestách do vzdálenosti 25 metrů. Pro většinu plavidel to prakticky znamená plutí ve výtlačném režimu a zákaz jízdy tzv. ve skluzu.

„Na plavidle v barvách Policie České republiky letos vyjíždíme na přehradu v závislosti na klimatických podmínkách a samozřejmě také s ohledem na období dovolených, kdy kolem přehrady tráví volné dny mnohem vyšší počet rekreantů než ve všední dny. A právě někteří rekreanti by se i v okolí přehrady mohli dopouštět protiprávního jednání. Jedná se většinou o různé přestupky, které nelze jiným způsobem než z vodní hladiny vůbec zjistit a zadokumentovat,“ doplnil ke kontrolám Jaroslav Haza, vedoucí obvodního oddělení Hrotovice.

Na hladinu přehrady vyjel dnes do akce s policejním plavidlem hrotovický policista Vladimír Doležal, který má dokonalou místní znalost přehrady. Jak sám říká, přestupky na vodních hladinách postihuje především Státní plavební správa. Ta ovšem musí přestupce přistihnout přímo na místě činu, nebo jí musí někdo o protiprávním chování zaslat nezbytný důkazní materiál. Proto jsou také poměrně časné společné součinnostní akce, do nichž se zapojují policisté a pracovníci Státní plavební správy.
„Zaměřujeme se nejen na kontrolu plavidel, ale zajímá nás také všechno, co se děje v zátokách kolem přehrady. Tam se jiným způsobem nedostaneme a rekreanti a turisté na to velice často spoléhají. Občas zjistíme například nedovolené táboření, nedovolené vjezdy osobních automobilů nebo rozdělávání ohňů v lese nebo na okraji lesa. Především v době letního období by mohl požár, který by se vymknul kontrole, způsobit rozsáhlé škody a následky. Proto při řešení zjištěných přestupků postupujeme nekompromisně,“ doplňuje Vladimír Doležal.

Policisté při kontrolách ve středu rozdávali kromě nealkoholického piva Rebel i jednorázové alkohol testery a drobné reklamní předměty, včetně letáčků s obsahem preventivních rad, jak se chovat „bezpečně“ u vody. „Obdarovali jsme také posádku výletní lodi Horácko. Poděkování proto náleží partnerovi preventivní akce – Měšťanskému pivovaru Havlíčkův Brod – za poskytnutí nealkoholického piva Rebel,“ uzavřela Dana Čírtková.

  • Facebook
  • Twitter