Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Pokuta pro řidiče i dopravce za přetíženou dodávku na D1 pokutu

/
/
/
4696 ZobrazeníPolicisté z Dálničního oddělení Velký Beranov zjistili při kontrole na dálnici D1 ve středu 13. května kolem půl třetí odpoledne na 117. kilometru ve směru na Brno dvojnásobné přetížení vozu Renault Master s českou registrační značkou. Pokuta čeká řidiče i dopravce.

Auto provozuje dopravce v rámci vnitrostátní silniční dopravy a za jeho volantem seděl jednadvacetiletý muž. Převáželo součásti pro dřevěná dětská hřiště. „Při kontrolním vážení policisté zjistili, že vozidlo, které mohlo mít hmotnost 3500 kg, je výrazně – o sto procent – přetížené. Řidiči uložili v příkazním řízení pokutu ve výši 3000 korun a zakázali mu s přetíženým vozidlem další jízdu. Porušení zákona ze strany dopravce policisté zadokumentovali a předají k řešení místně příslušnému správnímu orgánu, který může v tomto případě uložit sankce ve výši až 36 000 korun, za každou započatou tunu přetížení vozu lze uložit sankci ve výši 9 000 korun,“ popsala přestupek Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

Přetížená dodávka na mobilní váze, archiv Policie ČR

Při kontrolním vážení sledují policisté dodržování několika limitů – kontrola největší povolené hmotnosti silničního vozidla, kontrola největší povolené hmotnosti na nápravu a na skupinu náprav silničního vozidla, další hmotnostní poměry vozidla a kontrola největších povolených rozměrů vozidla a jízdních souprav.

„Velkým problémem je v poslední době, zejména na dálnici D1, jízda s přetíženým dodávkovým vozem. S tím souvisí také riziko vyššího počtu vážných dopravních nehod, které způsobí řidiči dodávek. Přetěžování dodávek výrazně zhoršuje jízdní vlastnosti vozidla, takže na silnici nemusí být spolehlivě ovladatelné a má výrazný dopad také na délku brzdné dráhy.

Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se na důkladné kontroly dodávkových vozidel a kamionů zaměřují dlouhodobě. Speciálně vyškolení policisté nejdříve zkontrolují, zda má řidič v pořádku doklady potřebné k řízení a provozu vozidla a doklady související s přepravovaným nákladem. Zjišťují, zda profesionální řidiči dodržují pravidla, která se běžných řidičů netýkají – tedy zda dodržují bezpečnostní přestávky a nepřekračují zákonem stanovenou dobu jízdy. Současně s tím probíhá vážení vozidla, kontroluje se jeho technický stav i správné uložení nákladu,“ dodala tisková mluvčí.

Policisté na Vysočině provedli v loňském roce celkem 3 145 silničních kontrol užitkových a nákladních vozidel a v rámci těchto kontrol zjistili celkem 929 různých pochybení. „Mezi nejčastější porušení patřily zejména špatný technický stav vozidel, překračování denního limitu doby řízení nebo nedodržení zákonné doby pro odpočinek, překročení nejvyšší povolené hmotnosti převáženého nákladu, a také špatně upevněný náklad. Policisté uložili řidičům za porušení zákonů v oblasti silniční dopravy v průběhu loňského roku celkem 241 kaucí v celkové částce 4 949 500 korun,“ uzavřela Dana Čírtková.

  • Facebook
  • Twitter