Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Podvodná sbírka Podpora pro Vojtíška, kriminalisté obvinili dvě ženy z Havlíčkobrodska

/
/
/
957 ZobrazeníKriminalisté z Havlíčkova Brodu ukončili prověřování případu podvodné sbírky Podpora pro Vojtíška, která se šířila prostřednictvím internetu a sociální sítě Facebook. Zahájili trestní stíhání dvou žen ve věku dvaačtyřicet a devatenáct let, obě čelí obviněny ze spáchání pokračujícího přečinu podvodu spáchaného formou spolupachatelství.

„Ze stejného trestného činu by zřejmě byla obviněna ještě třetí – třiačtyřicetiletá žena, která ale loni v září zemřela při dopravní nehodě. Proto jsme ji v průběhu prověřování vyloučili ze společného řízení a věc odložili,“ uvedl František Šteidl, vedoucí oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Havlíčkův Brod.

Kriminalisté kladou obviněným ženám za vinu, že v rámci uzavřené facebookové skupiny pod záminkou pomoci smyšlenému onkologicky nemocnému chlapci vylákaly v období od února do listopadu roku 2017 od členů skupiny finanční částky a materiální pomoc, které ale použily pro vlastní potřebu. „Nemocný chlapec Vojtíšek byl pouze fiktivní a smyšlenou osobou. Svým jednáním ženy uvedly v omyl nejméně 158 poškozených osob, které vůbec netušily, že žádný onkologicky nemocný chlapec ve skutečnosti neexistuje a že se jedná ze strany zakladatelek profilu o úmyslné podvodné jednání. Obě ženy se tak obohatily o finanční částku ve výši téměř 260 000 korun a další materiální pomoc v celkové výši téměř 42 000 korun. Obviněné ženy si založily účet v peněžním ústavu a na účet byla také zasílána většina finančních podpor a příspěvků od důvěřivých dárců,“ popsala Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

Havlíčkobrodským kriminalistům se podařilo v průběhu prověřování jednoznačně prokázat a zadokumentovat trestnou činnost dvou žen, které měly v přesně nezjištěné době, zřejmě na počátku roku 2017, po předchozí vzájemné dohodě založit prostřednictvím internetu a sociální sítě Facebook uzavřenou skupinu označenou Podpora pro Vojtíška.
„Stránky spravovaly další dvě ženy, jedna, která v průběhu prověřování zemřela při dopravní nehodě, byla přímo napojená na obě obviněné a předávala informace druhé správkyni, jež si ale získané informace dále neověřovala a na sbírku také sama poskytovala finanční příspěvky. Neověřené informace o sbírce zároveň předávala dalším členům uzavřené skupiny a tím rozšiřovala počet přispěvatelů, zejména z okruhu svých známých, kteří pak na sbírku zasílali finanční nebo materiální příspěvky,“ dodala Dana Čírtková.

„Případ byl z hlediska prověřování velmi náročný zejména s ohledem na počet poškozených osob, které se staly obětí podvodného jednání a v dobré víře, že onkologicky nemocný chlapec potřebuje pomoc, zasílaly pachatelkám finanční i materiální pomoc,“ uzavřel František Šteidl, vedoucí oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Havlíčkův Brod.

  • Facebook
  • Twitter