Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Po šedesáti letech se pastva vrací na chráněná území Vysočiny

/
/
/
1375 ZobrazeníNa louky, které se po kolektivizaci v padesátých letech přestaly obdělávat, se vrací život. Pasou se zde hospodářská zvířata, mezi kterými poletuje hmyz a ptáci. Jde většinou o chráněná podmáčená území, která nejsou přístupná pro těžkou techniku a je nutné je obhospodařovat ručně nebo právě pomocí pastvy.

Velký podíl na tom má Sdružení Krajina, které ve spolupráci s místními farmáři o znovuzavedení pastvy usiluje už delší dobu.
Letos se podařilo zahájit pastvu v části Přírodní rezervace Meandry Svratky u Milov, kde se pasou krávy a ovce farmářky Evy Pohlové z Křižánek. Na louce nad Fryšávkou ve Vříšti se zase pasou ovce Milana Daďourka z Počítek.
„Jsme rádi, že se nám podařilo s oběma hospodáři domluvit. S pastvou v takovýchto lokalitách není mnoho zkušeností a je potřeba vyzkoušet, jak to celé bude nejlépe fungovat. Do hry vstupují také přísnější požadavky orgánů ochrany přírody, protože se většinou jedná o přírodně cenná území. Zde si opět ceníme spolupráce s pracovníky Správy CHKO Žďárské vrchy, kteří na vše dohlížejí“ říká Kateřina Marečková, ředitelka Sdružení Krajina.
Sdružení Krajina má v plánu odzkoušet pastvu i v jiných lokalitách a využívat k pastvě krom hovězího dobytka a ovcí také koně.

  • Facebook
  • Twitter