Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Po místem německobrodských spolků s Michalem Kampem

/
/
/
170 ZobrazeníMuzeum Vysočiny Havlíčkův Brod pořádá v sobotu 14. října komentovanou prohlídku po místech občanského života 19. století v Havlíčkově Brodě v rámci výstavy Odkaz brodských spolků. Sraz zájemců je v 9.30 před muzeem.

Druhá polovina devatenáctého století znamenala uvolnění politických poměrů a rapidní nárůst občanského života. Kdo se neangažoval, jako by nežil. V Německém Brodě vznikly desítky spolků sdružujících zájemce o politiku, cyklistiku, zpěv, přírodu, divadlo, železnici či včely. Hlavním smyslem ale bylo utužování českého vlastenectví a formování veřejného mínění v zemi.
Některé spolky jako Jasoň či Adivadlo vydržely dodnes, ale i ty zaniklé jako Budoucnost zde zanechávají významnou stopu. Procházka s komentářem Michala Kampa zavede všechny zájemce na místa, kde vznikaly první občanské aktivity německobrodských občanů: hotel U Černého orla, hostinec U Vránů, hostinec U Vašatů, Kotlina, sokolovna a bývalé divadlo. Skončit lze symbolicky v kokořínské hospodě, oblíbené destinaci dělnických spolků před začátkem první světové války i během ní.

  • Facebook
  • Twitter