Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Plakát 27. Ji.hlavy zrcadlí svět kolem nás

/
/
/
785 Zobrazení



Sedmadvacátá Ji.hlava ukázala svůj plakát. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava proběhne letos 24. až 29. října v Jihlavě a následně bude čtrnáct dní online.

„Letošní ji.hlavský vizuál je naprosto dokumentární,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. „Propojuje staré s novým. Odkazuje ke kaligrafii, umění starému šest tisíc let, a zároveň pracuje s principem zrcadlení. Jeho celostříbrná plocha odráží okolní svět včetně toho, kdo se na něj dívá. Propojuje tak tradici se současností, podobně jako ji.hlavský festival, který uvádí retrospektivy významných tvůrců a tvůrkyň i nejnovější filmy filmařek a filmařů z nejrůznějších částí světa.“ Autorem plakátu je ceněný knižní grafik a ilustrátor Juraj Horváth. Tradiční součástí festivalu je festival myšlení Inspirační fórum, které se letos bude věnovat jídlu a udržitelnosti. Cenově nejvýhodnější Early Bird akreditace budou v prodeji do 30. června, letos za 700 korun. 

„Už několik měsíců intenzivně hledáme ty nejzajímavější dokumentární filmy doslova z celého světa a moc se těšíme, až je budeme moci představit publiku. Připravujeme také nové webové stránky pro Inspirační fórum a zcela měníme systém rezervací. Nový rezervační systém zjednoduší plánování projekcí i pohyb před kinosály. Děláme vše pro to, aby letošní ročník byl pro jeho návštěvníky a návštěvnice jak inspirující a překvapivý, tak příjemný a pohodlný,“ dodává Hovorka.

Báseň k plakátu – Juraj Horváth

vyjdi ven
a dobře se dívej
pomalu se odpařují
vzkazy z chodníku
vítr komíhá štětci
rve listí ze stromů
a plachty z lešení
stopy tanků
brzdících aut
pekelných strojů
uvízlých v bahně
tady zdánlivý klid
napni strunu
a vydej zvuk
rozčeříš stříbrnou hladinu
a v podzemí
se kroutí
obří živočich
kypří
a posílá
nahoru
své velvyslance
klíčící vzkazy

Ji.hlava letos sbírá recepty
A co dál přinese letošní Ji.hlava? Jídlo! Připravené z lokálních podzimních receptů, které zájemci a zájemkyně mohou poslat na emailovou adresu recept@ji-hlava.cz nebo zde do 31. srpna. Recepty mohou být tradiční rodinné, osobní i novátorské, jedinou podmínkou je sezónnost a lokálnost. Ji.hlava pak vybrané recepty bude sdílet na sociálních sítích, uvede je v připravované festivalové kuchařce a uvaří je návštěvníkům*icím festivalu. Autoři a autorky vybraných receptů získají akreditaci na letošní ročník zdarma.

Do kuchyně pozve diváky a divačky Inspirační fórum. „Jídlo je něčím, co nás všechny spojuje. Je pro nás nezbytností a může být i velikou radostí,“ přibližuje téma vedoucí fóra Tereza Swadoschová. „Chceme jeho prostřednictvím lidi propojovat s přírodou, s dědictvím, objevit ztracené udržitelné postupy.“ Proto Inspirační fórum nabídne i kuchařskou show a připravuje právě kuchařku, do které své recepty nebo jen oblíbené suroviny může doporučit každý. „Dostupnost tradičních potravin se rychle mění: úbytek biodiverzity, nedostatek sladké vody, degradace půdy a vlhčí a bouřlivější klima stále více ohrožují globální potravinovou bezpečnost. Náš současný jídelníček vymírá. Proto se budeme věnovat tomu, odkud jídlo pochází, jak se pěstuje a jaké příběhy vypráví,“ uzavírá Tereza Swadoschová.

Ji.hlava spouští crowdfundingovou kampaň
Letošní velkou novinkou je také crowfundingová kampaň, kterou na darovacím portálu Donio.cz spustí Ji.hlava 22. června. „Náklady kulturních akcí se vlivem inflace v posledních letech významně zvedly. Pokud bychom výdaje na festival chtěli pokrýt pouze z příjmů za akreditace, stála by jedna 10 tisíc korun. My ale vždy usilujeme o to, aby byl festival co nejdostupnější. Proto hledáme každý rok nová partnerství, donátory a donátorky i nové způsoby financování. A letos se obracíme i na nejširší veřejnost, a to prostřednictvím crowdfundingové kampaně, která se stává běžnou součástí financování nejrůznějších projektů,“ říká Marek Hovorka.

Zájemci*kyně si mohou pořídit limitované edice letošního plakátu, festivalových triček, oblíbených tašek či kšiltovek ještě před začátkem festivalu. Bude možné festival i jen nezištně podpořit. „Předem všem podporovatelům*kám­­ děkujeme. I malá podpora má v součtu stovek dárců*kyň velký smysl a nám tak umožní připravit kvalitní a inspirativní festival,“ říká Hovorka.

Nejlepší dokumentární kniha potřetí
Také letos bude během Ji.hlavy vyhlášena Cena za nejlepší dokumentární knihu. Dnes byly představeny výsledky prvního kola, kam bylo z více než 150 přihlášených titulů nominováno 30 knih. V polovině září zúží odborná porota tento výběr na 10. Nejlepší dokumentární kniha roku pak bude vyhlášena v den zahájení festivalu, vítěz*ka získá odměnu 30 tisíc korun.

Loni byl oceněn titul Břehy nejsou na dohled Jitky Kosíkové a Marka Uhlíře. „Oceňujeme upřímnost autorky, která se nebojí v knize otevírat i své stíny. Příběh sestry Lékařů bez hranic mohl dopadnout jako jiné knihy o hrdinech a hrdinkách dnešní doby, kteří jsou tak skromní, až to může zavánět pokrytectvím. Autorka se naštěstí rozhodla ukázat i odvrácenou stranu svého hrdinství a dát čtenářům*kám dost materiálu na to, aby si o ní mohli myslet cokoliv,“ uvedla porota, ve které zasedla členka kulturní redakce týdeníku Reflex Kateřina Kadlecová, dokumentaristka Marika Pecháčková, redaktor časopisu iLiteratura.cz pro non fiction literaturu Jan Lukavec, moderátor literárního podcastu Záložka Jakub Pavlovský a redaktor Médiáře Jakub Jetmar.

27. MFDF Ji.hlava proběhne 24.–29. 10. 2023, zvýhodněnou Early Bird akreditaci za 700 Kč (Ji.hlava fyzicky + Ji.hlava on-line) je možné zakoupit do 30. června. Za akreditaci je možné zaplatit i více a podpořit tak MFDF Ji.hlava. Děkujeme.

Další informace na www.ji-hlava.cz a také na festivalovém Facebooku a Instagramu.

Cena za nejlepší dokumentární knihu: nominace 2023

Den byl pro mě krátkej (Olga Fečová, Kher / Paseka, 2022)
Autobiografie, která na půdorysu autorčina individuálního osudu vypráví příběh Romů v československém prostoru.

Duševní majetek Adamovských strojíren, zneužití se trestá (Magdalena Konečná, 2023)
Publikace je sborníkem sesbíraných vizuálních materiálů, rozhovorů s bývalými zaměstnanci či manažery Adamovských strojíren, autorských textů, fotografií a reportáží.

Hládkov (Tomáš Tomášek, Triáda, 2022)
Sbírka básní vycházejících ze vzpomínek na svět dětství, které autor prožíval v enklávě na okraji Střešovic v polovině minulého století.

Je všechno dobrý? (Marie Kieslowski, Parlay shop, 2023)
Kniha propojuje texty písní z hudebního alba Marie Kieslowski se sedmi rozhovory s autorčinými přítelkyněmi, matkami-hudebnicemi.

Ještě pořád můžeme tančit (Mína Krejčí, Protimluv, 2022)
Autorské vyprávění o životě české emigrantky, která pracuje v ústavu pro přestárlé v Austrálii.

Každý den je nový (Lucie Lomová, Labyrint, 2022)
Komiksový deník zachycuje den po dni rok autorčina života.

Kongo severu (Jiří Černický, dybbuk, 2023)
Cestopis spojující dva vzdálené a zanedbávané regiony na periferii.

Ledva (Ivan Petlan, Větrné mlýny, 2023)
Básnická sbírka s charakterem poetického deníku z onkologického ústavu.

Máma (Alena Harciníková, 2023)
Fotokniha složená ze snapshotových snímků a výpisků z diáře matky autorky.

Máma má alzheimera (Luboš Hacala, CPress, 2022)
Skutečný příběh rodiny, která se starala o maminku trpící Alzheimerovou chorobou.

Mami, miluju (Aleš Palán, Anna Palánová, Prostor, 2023)
Rozhovory Anny Palánové a jejího otce Aleše Palána s pěticí žen o vztazích matek a dcer.

Mařka (Adéla Marie Jirků, wo-men, 2022)
Umělecko-literární dokument psaný ve valašském nářečí o přátelství hluchoněmé Mařky a malé holčičky, dnes uznávané malířky a ilustrátorky Adély Marie Jirků.

Oplocený čas (František Wiendl, Jan Wiendl, Revolver Revue, 2023)
Rozhovor s odbojářem a politickým vězněm Františkem Wiendlem o mezních životních situacích v období dvou totalit.

Paměti z karantény (Martin Krsek, Michal Chodanič, Magdalena Lindaurová, Muzeum města Ústí nad Labem, 2023)
Kniha je završením projektu ústeckého muzea „Paměti z karantény“, který byl výzvou k sepisování vzpomínek pro v pandemii izolované seniory. Je nejen záznamem vyprávění českých a německých seniorů, ale i dokumentem o začátku pandemie u nás.

PIKO: Na životech feťáků záleží (Apolena Rychlíková, Pavel Šplíchal, Alarm, 2022)
Publicistická kniha do hloubky mapující užívání nejznámější české drogy.

Pikola (Miroslav Farkas, Jana Bednářová, Utopia Libri, 2022)
Komentované básně a kresby z tureckého vězení.

Podnik s nejistým koncem (Andrea Procházková, Academia, 2022)
Knižní rozhovor s Petrem Pithartem.

Porodem to začíná (Gabriela Kontra, Divočina, 2022)
Rozhovor s nezávislou porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou.

Povídání u povidel / O vakeriben paš o lekvaris (Květoslava Podhradská, Kher, 2022)
Romsko-česká autobiografická próza pro děti i jejich rodiče.

Proč Alláh stvořil kalašnikov (Pavel Pawluscha Novotný, Argo, 2023)
Zkušenosti reportéra z válek, mešit i bazarů.

Rozumět televizi (Lucie Králová, NAMU, vyd. 2022)
Kritická reflexe vnitřního života České televize v oblasti dramaturgie dokumentárního filmu.

Střepy (Milan Uhde, Marie Iljašenko, Kateřina Tučková, Petra Hůlová, Emil Hakl, Anna Beata Háblová, Petra Dvořáková, Ondřej Macl, Jakuba Katalpa, Lenka Elbe, Radioservis, 2022)
Ruská invaze na Ukrajinu očima českých spisovatelů.

Těžký prachy (Jan Novák, Argo, 2022)
Reportážní román vycházející z autorových zkušeností s prací v chicagské bezpečnostní agentuře.

Toho dna se dotýkám už málo (Martina Lupínková, Lenka Chánová, wo-men, 2022)
Životní příběhy lidí se zkušeností s poruchami příjmu potravy.

Továrna na lži (Vojtěch Pecka, Alarm / Utopia Libri, 2023)
Sonda do výroby klimatických dezinformací.

Undreground / Lidský portrét (Rudolf Prekop, NAMU, 2022)
Kniha portrétů významných osobností undergroundu a jejich rodin.

Ve stínu duhy – Příběh o životě v Pákistánu (Marcela Müllerová, Host, 2022)
Autorka ve svých vzpomínkách prokládaných deníkovými zápisky zachycuje zážitky z Pákistánu mezi lety 2007 a 2008.

Všechno je špatně, zpátky na stromy! (Radim Kopáč, Divočina, 2022)
Studie českého punku a hardcoru.

Vystřihni – nalep (Miloš Hroch, Akropolis, 2022)
Původní studie zkoumá post-digitální tisk a fungování zinů.

  • Facebook
  • Twitter