Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Petr Gruber novým ředitelem policie v Havlíčkově Brodě?

/
/
/
889 ZobrazeníPetr Gruber se stal 1. prosince loňského roku ředitelem havlíčkobrodské policie. Pro veřejnost není jeho jméno neznámé, v minulosti působil na Havlíčkobrodsku jako kriminalista a byl základním článkem týmu při objasňování nejzávažnějších trestných činů, jakým byl například případ heparinového vraha Zelenky nebo při vyšetřování útoku vražedkyně na studenta žďárské školy, kde byl policejním vyjednavačem, jemuž se podařilo útočnici přesvědčit, aby umožnila jeho výměnu se studentkou, kterou ohrožovala nožem.

Petr Gruber v březnu letošního roku bude ve služebním poměru u Policie ČR třiatřicet let, za více než desetiletí nasbíral velké množství zkušeností, řešil řadu případů, které prostřednictvím médií vnímala a prožívala celá republika. V Jihlavě před svým odchodem zastával funkci vedoucího odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiá. Na Havlíčkobrodsko se vrací po patnácti letech, během nichž působil zejména na úseku služby kriminální policie a vyšetřování.

Kdyby Vám tehdy někdo řekl, že se jednou vrátíte zpět jako ředitel územního odboru, co byste mu odpověděl?
Ať přestane pít. V té době bych to považoval za vtip. Takové ambice jsem neměl.

Vnímáte to jako plus, že se vracíte do prostředí, kde jste šestnáct let působil, nebo už se vše zcela změnilo?
To, že jsem se vrátil do „okresu“, kde jsem působil šestnáct let, byl velký bonus. Změnilo se téměř vše, ale zůstali policisté, které znám, a vím, co v nich je, a můžu se o ně opřít. Jedná se zejména o nové vedoucí kriminálek a některých obvodních oddělení, kteří byli ustanoveni do funkcí po mém příchodu nebo těsně před ním. Ale sem patří i ostatní policisté a policistky a občanští zaměstnanci, kteří odváděli a odvádějí poctivou práci. Mezi významné partnery, s kterými policie spolupracuje, patří Okresní státní zastupitelství, Městská policie Havlíčkův Brod a samosprávy v čele se starosty. I zde jsem se setkal s lidmi, se kterými jsem v minulosti spolupracoval a bylo snadnější navázat kontakt a pokračovat ve společné práci.

S vedením kolektivu máte letité zkušenosti, jaká vlastnost by měla být samozřejmostí u správného vedoucího?
Správný vedoucí, pokud vezmu v potaz všech pět základních manažerských kompetencí mezi, které patří vedení, řízení, organizování, kontrola a odměňování, by měl tyto všechny kompetence doplňovat uměním komunikace s lidmi na všech stupních a úrovních. Uměním vysvětlovat a projevovat i empatii, nejen s problémy služebními, ale i osobními.

Veřejnost vás zná zejména jako vyjednavače, který nasadil vlastní život při výměně se studentkou při útoku na střední škole ve Žďáru nad Sázavou, můžete i nadále působit jako vyjednavač při výkonu funkce ředitele územního odboru?
Je mi to líto, ale nemůžu. Je to i z taktických důvodů a hlavně moje nová funkce vyžaduje 100% nasazení. Ale mám zdatné nástupce, kterým věřím, protože jsem si je jako koordinátor vyjednavačů vybíral a vím, co v nich je.

Jaká je Vaše vize do budoucnosti a můžete jmenovat alespoň jeden z cílů, kterého chcete dosáhnout?
Personálně stabilizovat územní odbor, který se potýká s velkou personální nedostatečností. V současné době mi chybí 29 policistů. Hlavním cílem je pro mě to, aby se občané Havlíčkobrodska cítili bezpečně a věděli, že se na policii můžou kdykoli s důvěrou obrátit. A neberu to jako frázi, chtěl bych, aby se to stalo skutečností.

Rozhovor vedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

  • Facebook
  • Twitter