Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Perné dny koordinátorky projektu Začni správně

/
/
/
736 ZobrazeníPracovní den koordinátorky Ivany Longinové, která pracuje v rámci projektu Začni správně, je nabitý, v současnosti zažívá perné dny plné podpory mladým lidem po odchodu z dětského domova, zatížený situací nouzového stavu.

„Z Tábora jsem vyrážela po osmé ranní a první má zastávka byla v Přibyslavi, v 9.30 se na dvě hodiny zastavuji u Patrika (23 let, pět měsíců z dětského domova). Schůzka s třiadvacetiletým Patrikem proběhla v jeho bytě společně s mentorem Tomášem. Pracují spolu už necelý rok a od letního kempu je z nich správná dvojka a vše běží, jak má. Tomáš je sice z Českých Budějovic, ale v kontaktu jsou pravidelně. Patrik pracuje v Přibyslavi a žije ve sdíleném firemním bytě. V životě příliš spokojený není. Přibyslav je na něj malá, nikoho tam nezná. Je zde jen kvůli práci, protože mu k ní nabídli i bydlení. Rád by se přestěhoval do města, kde vyrůstal v dětském domově a zná to tam,“ popisuje koordinátorka Ivana, která na setkání probírá Patrikovu současnou situaci, práci a reálný plán se přestěhovat. „Patrik má nějaké peníze ušetřené, tak to bude o dost jednodušší. Jeho úkolem je připravit si na příště seznam věcí, které bude potřebovat do nového bytu a pomalu se poohlédnout po nové práci a bydlení. Jeho velkým plánem je dodělat si po dvou absolvovaných učňácích maturitu a zkusit vysokou školu se zaměřením na historii, která ho hodně baví a zajímá. Patrik své rodinné vazby udržuje, ale snaží se být nezávislý a samostatný,“ doplňuje Ivana, která společně s Tomášem bude Patrikovi při jeho životních změnách nápomocní v hledání bytu i nové práce. Jejím cílem je ho nasměrovat a poradit, jak si on sám může tyto věci najít. Je to hlavně jeho úkol a úsilí.
Z Přibyslavi vyráží do Havlíčkova Brodu, kde má domluvené další tři schůzky s mladými lidmi z domova.

Slečna Markéta s Ivankou při setkání v autě, foto: Ivana Longinová

Před poledne se zastavuje na hodinu o dvaadvacetiletého Vaška. „S Vaškem jsme se potkali na parkovišti kousek od ubytovny, kde bydlí. Pracuje jako agenturní zaměstnanec v místní továrně,“ dodává Ivana s tím, že život na ubytovně není dobrý kvůli bezpečnosti a krádežím. „Zamykám si i batoh,“ komentuje situaci Václav. V práci to také nemá úplně ideální. Ač ho práce baví, bojí se, že kvůli současným omezením přijde o hodiny a tím i o část mzdy. „Museli jsme proto probrat pracovní smlouvu a řešit, zda ho v případě ztráty zaměstnání nebo nemoci mohou vyhodit z ubytovny. Vašek by byl rád, kdyby se objevila nějaká nová práce i s bydlením. O to se bude za mojí pomoci snažit. Není totiž vázaný na Havlíčkův Brod a může se klidně stěhovat,“ vysvětluje Ivana a už míří za devatenáctiletou Danou, která je už rok a půl z dětského domova.
S Danou se setkání odehrálo při kávě na benzínové stanici. „Řešily jsme zejména pracovní potíže, protože čerstvě přišla o zaměstnání. Vzhledem k jejím zdravotním komplikacím není jednoduché si práci sehnat. Dana se toho ale nebojí, je pracovitá, plná elánu a dál hledá nové místo prodavačky. S životem jí již tři čtvrtě roku pomáhá také mentorka Petra a skvěle jim to spolu funguje. Aktuálně Dana řeší také rodinné potíže. Zvažuje pomoc rodině s nezletilými sourozenci. Na setkání jsme probraly Daninu aktuální situaci, postup, jak s prací, s rodinou a pokecaly o věcech, které ji trápí a nejsou jednoduché,“ konstatuje koordinátorka.
Ve dvě hodiny po poledni začíná její schůzka s téměř devatenáctiletou Markétou, která žije pátý měsíc po odchodu z dětského domova v Domě na půl cesty v Havlíčkově Brodě. „Vyzvedla jsem ji v její nové práci a cestou k bydlišti jsme v autě prošly aktuální život a provozní věci. Třeba, jak jí to jde v práci, zda a jaké má kamarády, jak se jí daří hospodařit a vycházet s penězi. Také ale, jak se o sebe stará a vůbec, jak se jí v Domě na půl cesty žije. Její dotazy dále směrovaly k rodinné situaci, protože jí otec dluží peníze z výživného a Markéta zvažuje trestního oznámení,“ uvádí Ivana, která kolem páté hodiny doráží domů do Tábora, kde se ještě věnuje záznamům z proběhlých setkání a tomu, co na nich společně řešili a jaké jsou následné kroky a další setkání. Také vždy v podvečer řeší přes Messenger další mladé lidi a jejich dotazy.
Podle jejích slov jim aktuální situace velmi ztěžuje práci. „Už jen to, že se nemůžeme při našich schůzkách potkat v této zimě na nějakém klidném teplém místě třeba nad kávou. Osobně podstupuji i riziko nákazy, protože potkávám v jižních Čechách a na Vysočině mnoho lidí, kteří se pohybují v různých komunitách. Přesto mě má práce moc baví a naplňuje.
Přejme všem mladým lidem šťastný start do dospělosti a plno energie pro své plány, počiny a řešení stávajících složitostí. Ať současnou dobu ustojí bez velkých ztrát, pádů a kolizí,“ uzavírá Ivana.

Patrik, mentor Tomáš a koordinátorka Ivanka, foto: Ivana Longinová


Koordinátoři Začni správně (ZS) působí ve všech regionech ČR, kde intenzivně pomáhají konkrétním mladým lidem, kteří se po odchodu z dětského domova ocitli v tíživé životní situaci v souvislosti s korona krizí, například přišli o bydlení či zaměstnání. Právě ty po celé republice nahrazuje projekt Začni správně společnosti yourchance. Koordinátoři ZS poskytují také kontinuální podporu v 85 % dětských domovů v ČR. Projekt připravil a koordinuje platformu Domovy sobě!, kde domovy sdílí příklady dobré praxe a yourchance plošně nabízí nejrůznější formy podpory vychovatelům i dětem.
Součástí projektu Začni správně je dobrovolnický mentoringový program, který propojuje mladé lidi odcházející z dětského domova nebo pěstounské péče s dospěláky, takzvanými mentory, kteří jim pomáhají najít cestu životem. Mladí lidé zapojení do mentoringového programu mohou se svým mentorem probírat otázky spojené se vzděláním, profesí, vztahy…, prostě s každodenním životem. Aktuálně je do mentoringového programu zapojeno přes dvě stovky mentorů.

Úvodní foto: Ivana Longinová, koordinátorka projektu Začni správně pro Jihočeský kraj a Vysočinu, s mladíkem Vaškem

  • Facebook
  • Twitter