
PechaKucha láká v Jihlavě na další vydání večera tlachů. Tentokrát bude poslední
Ve čtvrtek 31. srpna se uskuteční už 25. vydání jihlavské verze známé PechaKuchy, večera inspirativního svižného povídání. Mezi deseti vystupujícími je herec a dramaturg, architekti, komunitní centrum v Brně i pěstitelka lučního kvítí.
„PechaKucha je o krátkých výstupech zajímavých osobností. Zapomeňte ale na dlouhé povídání. Každý host komentuje dvacet svých obrázků a na každý má jen dvacet sekund. Dohromady tedy jeho představení trvá šest minut a poté nastupuje další,“ vysvětluje Přemysl Martinek, jeden z organizátorů.
Poslední
Něco končí a něco dalšího začíná. Organizátoři se po sedmi letech rozhodli nabídnout projekt nástupcům. Za 25 vydání pozvali k mikrofonu skoro 250 účastníků. Nyní hledají novou krev, která přijde i s novými nápady, a zvou vás na poslední dávku tlachů v jejich režii. „Projekt vznikl v Japonsku a je realizován ve stovkách měst po celém světě.
Licence pro Jihlavu tedy bude od letošního podzimu volná,“ dodává Martinek.
Na koho se mohou diváci těšit?
V rámci posledního vydání promluví například rodák Jiří Havelka, který je místním známý především divadelním jako divadelní a filmový režisér (divadlo VOSTO5, filmy Vlastníci, Mimořádná událost), který představí svoje divadelní projekty, které spatřily světlo světa v jedné chvíli poprvé i naposledy. Nicolas Kourek nám dá nahlédnout do
kulturní produkce a jejích nástrah. Zkušenosti nabrané v Jihlavě a posléze v Praze nyní opět vrací svému rodnému městu.

V posledním roce vznikl Jihlavský architektonický manuál, který mapuje významné budovy a architektonické skvosty města. Jak projekt vznikal a kdo za ním stojí bude obsahem výstupu JAM Jihlava. Pro inspiraci z okolních měst organizátoři tentokrát sáhli do Brna.
Vzniklo zde multifunkční, kulturní a společenské místo Vitamin, které podporuje kulturu a komunitu. Za humny leží i Česko-francouzské kulturní centrum. Nachází se v areálu zámečku Petrkov u Havlíčkova Brodu a od roku 2021 je součástí Muzea literatury / Památníku národního písemnictví. PechaKucha Night je vždy plná výrazných řečníků.
Tentokrát se představí Jitka Nagelová, která vzdělává Jihlavu v marketingu a propagaci.
Veronika Švomová přiblíží finský program KiVa, který účinně pomáhá s prevencí a řešením šikany na základních
školách a který realizuje v jihlavských školách. Výtvarník Marek Fexa poví o své umělecké dráze. O udržitelném
květinářství si poslechneme od projektu Louka ve váze a své dojmy z Jihlavy a Humpolce poví i londýnský rodák Jan
Kozák Peknik.

„Za dobu své existence jsme představili místní kavárny, pekaře, architekty, výtvarníky, skláře, manažery a další lidi a projekty, které ukazují, že Jihlava a Vysočina mají co nabídnout. Zároveň jsme na PechaKuchu přivezli spoustu skvělých lidí z celé České republiky. Projekt jsme realizovali hlavně v prostorách DIOD, ale i na Staré plovárně, v bývalém Alfatexu, na městském nádraží a na dalších místech. Sedm let je dlouhá doba a jsem hrdá, co se nám podařilo udělat i když byl třeba covid, kdy jsme dvě vydání dělali online,“ rekapituluje architektka a členka realizačního týmu Jana Nováková.
Poslední Večer tlachů se uskuteční symbolicky v novém komunitním centru Silo Jihlava v Chlumově ulici. Třeba se na novém místě najde nový organizátor, který převezme štafetu stávajícího týmu a Jihlava si PechaKucha Night bude moct užívat dál.