Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Památný Svatováclavský dub našel pokračování svého příběhu pod Santiniho kostelem na Zelené hoře

/
/
/
392 ZobrazeníZástupci Nadace Partnerství, společnosti Enviros a města Žďáru nad Sázavou vysadili čtvrtek 20. října poblíž schodiště vedoucího ke kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře památný strom. Je to potomek svatováclavského dubu ze Stochova. Výsadba probíhá v rámci iniciativy na Záchranu památných stromů, kterou letos v červnu spustila Nadace Partnerství.

Potomek památného stromu pochází ze slavného svatováclavského dubu, který podle pověsti zasadila kněžna Ludmila v roce 903 a chůvy ho zalévaly vodou, ve které koupaly svatého Václava. Později, už jako statný strom, si ho oblíbil prezident Masaryk a na koni k němu často zajížděl z nedalekých Lán. Dnes kmen dubu zpevňují obruče a vzpěry, z koruny zbyla poslední větev, ze které raší mladé listy.

Podobných památných stromů se podařilo Nadaci Partnerství zachránit více. Unikátní kolekci třiceti potomků unikátních dubů a lip pak v červnu letošního roku nadace nabídla v netradičním formátu Aukce pro přírodu: dobročinné dražbě se zaměřením na ekologii. Výtěžek z benefice, který dosáhl bezmála 5 milionů korun, putuje na podporu výsadeb dalších stromů v rámci celorepublikové iniciativy Sázíme budoucnost.

„Stromy jsou vrcholným uměleckým dílem tohoto světa. Díky podpoře společnosti Enviros a města Žďáru nad Sázavou se tak ty nejvzácnější stromové exempláře s mnohdy staletou historií mohou navrátit do krajiny. Zároveň jsme společně podpořili cíl vysázet 10 milionů nových stromů. Listnáče jsou nejefektivnější klimatizací pro přehřátá města a nepostradatelné pro vysychající krajinu. Díky své historii a vzácnému genofondu bude Svatováclavský dub pod Zelenou horou plnit tuto funkci více než dobře a hlavně dlouho,“ komentuje Petr Kazda, ředitel Nadace Partnerství, který se výsadby zúčastnil.

Všichni přítomní se posléze přesunuli zhruba o kilometr dál a společně vysadili dalších 38 stromů podél vznikající polní cesty na Vysoké. Obnovená cesta k Vysokému bude měřit přes půl kilometru, široká bude 3-5 metrů. Cesta propojí okraj Žďáru od Hlohové ulice k Černému rybníku, který se nachází mezi Zelenou horou a obcí Vysoké. Podél ní budou vysazené jabloně, třešně, švestky, ale i listnáče, jako javory, duby a lípy. Stromořadí doplní keře a dva remízky. Část cesty k Vysokému pomohli vysázet lidé ze společnosti Enviros za podpory Komerční banky, Nadace Partnerství i města Žďáru nad Sázavou, Enviros přispěje na akci částkou 150 tisíc korun. Zbylé práce udělá Satt a Sdružení Krajina.

“Cesta bude zpočátku vymezena dřevěnými kůly, aby nedocházelo k rozorávání cesty zemědělskou technikou. Péče o cestu a výsadby bude do budoucna zásadní,” doplňuje Jiří Hemza, správce městské zeleně. Do konce roku chce ještě město začít s obnovou cesty a plochy u Zelené hory. “Do budoucna má město vytipovány další cesty k obnově. V letošním roce byla vyčištěna úvodní část cesty od zámku do Stržanova. Bude se pokračovat ze Stržanova dále na Polničku a k Piláku, dále cesta směrem z Vodojemu Na Plíčka nebo cesta směrem k Veselíčku,” vysvětluje Mrkos.
Město pokračuje v obnově polních cest, které budou zlepšovat průchodnost krajiny a podporovat biodiverzitu krajiny. Obnova polních cest začala v roce 2020 v oblasti Vetelských rybníků a pokračovala v roce 2021 cestou Ke Křížku u Radonína. V současné době vzniká cesta směrem na Vysoké. Do konce roku potom začnou práce na cestě u Zelené hory.

  • Facebook
  • Twitter