Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Rok od vraždy v Brodě. Co je teď s pachatelem a kdy může být na svobodě?

/
/
/
1180 ZobrazeníUž rok uplynul od začátku nejsledovanější kriminální kauzy na Havlíčkobrodsku za posledních několik let. Loni 28. července oznámil Ota Z. policii, že pohřešuje svou manželku. Kriminalisté později zjistili, že ji zavraždil a její tělo poté hodil do rybníka. Soud ho následně poslal na 12 let do vězení. Jak dopadlo pachatelovo odvolání a kdy bude moct požádat o propuštění. Odpovědi najdete v našem souhrnu…

12letý trest se pachateli vraždy zdál přísný, a podal proto odvolání. Jak o něm soud rozhodl?

Před dvěma týdny ho zamítl. Ota Z. zmírnění trestu požadoval proto, že údajně vraždil v afektu. Soudce ale rozhodl, že 12letý trest je spravedlivý. Musel totiž prý přihlédnout k tomu, že muž se po činu zbavil těla a také k tomu, že zabil manželčina psa. Za vraždu Otovi Z. původně hrozilo až 18 let vězení.

Rozsudek je tedy pravomocný. Co je s pachatelem teď?

Vrchní soud už poslal písemnou verzi rozsudku jak odsouzenému muži, tak i státnímu zástupci. Následně spis poslal zpět krajskému soudu do Hradce Králové. Splnění těchto formalit bylo podmínko pro to, aby mohl být Ota Z. převezen z vazby do věznice. Tam ho čekají poměrně přísná pravidla. Například návštěvy za ním budou moct například maximálně na tři hodiny měsíčně a třeba balík mu příbuzní nebo známí budou moct poslat jednou za půl roku. Ve výkonu trestu bude také moct odsouzený muž začít pracovat.

Může se Ota Z. proti pravomocnému verdiktu ještě nějak bránit?

Teoreticky ano. Může podat dovolání k Nejvyššímu soudu nebo dokonce stížnost k soudu ústavnímu. Není ale moc pravděpodobné, že by uspěl. Nejvyšší soud by rozsudek mohl změnit v případě, že by zjistil, že nižší soudy špatně vyhodnotily důkazy. Takové rozhodnutí ale je – vzhledem k tomu, že se odsouzený muž přiznal – možné jen teoreticky. Ústavní soud by pak rozsudek mohl změnit v případě, že by zjistil, že nižší soudy porušily pachatelova práva. Ani takový verdikt ale není pravděpodobný.

Může se 12letý trest ještě nějakým způsobem zpřísnit?

Nemůže. Státní zástupce se neodvolal ani proti prvoinstančnímu verdiktu. 12 let vězení vyhodnotil jako adekvátní trest. Prodloužení by tak přicházelo v úvahu jedině v případě, že by se Ota Z. dalšího trestného činu dopustil přímo ve věznici.

Kdy by se Ota Z. mohl dostat na svobodu?

S jistotou to nebude dřív než v září 2027. Podle zákona totiž odsouzení za vraždu můžou o podmínečné propuštění žádat až ve chvíli, kdy si odpykají dvě třetiny trestu. V případě Oty Z. je to tedy po osmi letech. Tato lhůta začala běžet loni v září, kdy jej kriminalisté zadrželi. O předčasném propuštění by rozhodoval soud, posuzoval by, jak se pachatel choval ve věznici a zda lze předpokládat, že by na svobodě vedl řádný život.

  • Facebook
  • Twitter