Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Oslavy Silvestra na Vysočině si vyžádaly menší asistenci policistů i zdravotníků než v minulosti

/
/
/
1105 ZobrazeníMimořádná a krizová opatření, která letos doprovodila konec roku na Vysočině, se promítla do nižšího počtu výjezdů policistů a zdravotníků. Přesto policisté na Vysočině museli řešit několik méně závažnějších incidentů.

„Na veřejně přístupných místech se lidé téměř neshromažďovali, v Jihlavě byla na náměstí na Facebooku avizovaná akce, které se zúčastnilo od 19.00 do stovky občanů, kteří se po hodině pokojně rozešli. Na místě situaci monitorovali policisté a lidé se chovali ukázněně a nedopouštěli se žádného protiprávního jednání. V ostatních okresních městech kraje byl relativně klid. Na lince 158 jsme v průběhu noci přijali na tři desítky oznámení od občanů, kteří si stěžovali na rušení nočního klidu,“ popsala Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině s tím, že na všechna volání policisté reagovali a vyjížděli na místo řešit oznámení.
Podle jejích slov tísňovou linku 158 opakovaně zneužil jeden občan. „Poprvé volal ve 2.45 minut a z hovoru bylo patrné, že je zřejmě ovlivněn alkoholem. Policistům v prvním volání oznamoval, že v obci na Pelhřimovsku dochází k porušování mimořádných a krizových opatření. Policisté vyjeli na místo a žádné protiprávní jednání nezjistili. Poté volal muž ještě ve 14 případech, poslední hovor byl kolem 4.45. Muž vždy vymýšlel další historiky, a to i přesto, že ho operační důstojníci upozornili na skutečnost, že se dopouští protiprávního jednání a zneužívá linku 158. Poté jsme hovor lokalizovali a vyjeli na místo a muže jsme zajistili. Dechová zkouška vykázala hodnotu 2,59 promile alkoholu. Muže jsme umístili na protialkoholní záchytnou stanici v Jihlavě. Muž je podezřelý z přestupku na úseku elektronických komunikací, který bude řešit Český telekomunikační úřad,“ dodala Dana Čírtková. Podle jejích informací může mít zneužití linky tísňového volání vážné následky. V době, kdy složky vyjíždějí na smyšlené volání, může jejich okamžitou pomoc potřebovat někdo jiný na jiném místě. Osoba, která zneužije linku tísňového volání, porušuje zákon o elektronických komunikacích v rovině přestupkového jednání, za což lze uložit až dvou set tisícovou pokutu.
Na protialkoholní záchytnou stanici v Jihlavě umístili policisté ještě dva další podnapilé, kteří ohrožovali vlivem opilosti sebe nebo své okolí. „Museli jsme také řešit několik případů, kdy se lidé chovali pod vlivem alkoholu agresivně ve svých domácnostech a jejich rodinní příslušníci nám případ oznamovali,“ doplnila tisková mluvčí.
Nad ránem oznámili na linku 112 dva mladí lidé, že se pohybují někde na louce u Klátovce, zřejmě se ztratili a neznají cestu zpět do objektu, kde pobývali a slavili konec roku. „Uváděli, že se pohybují někde kolem Javořice. Vzhledem ke klimatickým podmínkám – venkovním teplotám kolem mínus deseti stupňům – jsme díky vynikající místní znalosti policistů a také za pomoci aplikace Záchranka oba mladé lidi vypátrali. Oba byli podchlazeni, ale byli bez zranění. Údajně se šli po požití alkoholu při oslavě konce roku a příchodu nového roku projít a nedokázali sami nalézt cestu zpět do objektu, kde pobývali,“ přidala další událost Dana Čírtková.
V průběhu Silvestra vyjížděli policisté na Vysočině šetřit okolnosti celkem dvanáct dopravních nehod, při kterých se dvě osoby těžce zranily. „Nejvážnější nehoda se stala ve 13.20 v Revoluční ulici v Třešti, kde se na silnici II/406 střetlo osobní auto s dvěma chodci – maminkou a jejím nezletilým synem. Oba přecházeli po přechodu pro chodce, kde je přehlédl šestašedesátiletý řidič, který po silnici projížděl. Oba chodci utrpěli vážnější zranění a byli převezeni vozidlem zdravotnické záchranné služby do jihlavské nemocnice,“ přiblížila tisková mluvčí.
Policejní hlídky vyjížděly také ke dvěma požárům. „Okolo půl dvanácté v noci hořela garáž na Chotěbořsku. Vznítilo se osobní auto a motocykl, škodu odhadli hasiči na 250 000 korun.
Okolo půl druhé v noci došlo k požáru dřevěné chaty v Jihlavě. Událost se obešla bez zranění, škoda činí 500 000 korun. Ohledání místa bude pokračovat po vychladnutí požářiště za denního světla,“ uzavřela účet krajských policistů jejich tisková mluvčí.

Klidnější konec roku zaznamenali také zdravotníci. „Záchranáři Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina uskutečnili o silvestrovské noci celkem 35 výjezdů, v přímé souvislosti s oslavami Nového roku se jednalo o deset událostí. V porovnání s loňským rokem se snížil počet výjezdů i volání na tísňovou linku 155 o více jak polovinu. O silvestrovské noci roku 2019 uskutečnila krajská záchranka 86 výjezdů a ošetřila 75 pacientů.
Vloni během silvestrovské noci, uskutečnily naše posádky v celém kraji 86 výjezdů, letos jich bylo pouze 35. Snížil se i počet ošetřených pacientů z loňských 75 na letošních 34. V přímé souvislosti s oslavami Nového roku jsme letos ošetřili celkem deset pacientů, nejčastěji se jednalo o zranění následkem pádu. Ani v jednom případě nemuseli naši zdravotníci řešit úraz způsobený pyrotechnikou, což je v tomto období naprosto ojedinělé. Tři osoby s intoxikací alkoholem bylo nutné převézt do nemocnice. Žádné z uvedených zranění naštěstí nebylo život ohrožující,“ uvedl Petr Janáček, tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.

  • Facebook
  • Twitter