Orel mořský z Horní Cerekve se vrátil zpět do přírody
Šťastně skončil příběh nalezeného mláděte orla mořského z Horní Cerekve na Pelhřimovsku. V polovině loňského července našli vyhladovělé mládě tři chlapci v lokalitě místního lomu. I přes profesionální péči se zdravotní stav orla komplikoval, nakonec musel podstoupit složitou operaci, ale podařilo se, rekonvalescence proběhla dobře a v pátek 2. února se orel vrátil zpět do oblak.
„Při nálezu v červenci první domněnka byla, že se mládě zřejmě nenaučilo lovit. Zabalené v mikině ho nálezci přinesli na městský úřad a volali k nám do stanice. Zatímco první tip zněl, že jde o káně, na místě jsme zjistili, že se jedná o orla mořského, který v truhle v místním muzeu přečkal do doby, než náš kolega Vláďa přijel,“ uvedl ředitel Stanice Pavlov Zbyšek Karafiát.
Zdravotní stav orla se komplikoval
Orel dlouho hladověl, a proto se do záchranné stanice v Pavlově dostal velmi zesláblý. Sám nechtěl přijímat potravu, proto ho pracovníci stanice museli krmit. „Umístili jsme ho do karanténního boxu a sondou dostával speciální výživu. Aby toho nebylo málo, při pobytu v boxu si, nevíme jakým způsobem, dokázal zlomit pravou nohu. S tímto problémem nám nakonec pomohla veterinářka z Kralup nad Vltavou Helena Vaidlová, jejíž pomoc zprostředkovala naše dlouholetá praktikantka Tereza Zahálková, která na klinice Mada pracuje,“ upřesnil Zbyšek Karafiát.
Veterinářka Helena Vaidlová se na dravce specializuje. Orlovi nohu operovala a nasadila antibiotika. Zjistilo se, že orel má tzv. plíseň vzdušných vaků, proto špatně lovil, nedokázal vše udýchat. Na konci září orel už používal nohu obvyklým způsobem, a tak začala vykrmovací a rozlétávací fáze.
Ve Stanici v Pavlově se vykrmil, ale rozlítával se v záchranné stanici Pasíčka nedaleko Skutče v Pardubickém kraji. Právě tam mají dostatečně velkou rozlítávací voliéru, kterou aktuálně v Pavlově nedisponují. Z Pasíček do Pavlova se přestěhoval na začátku prosince.
Zpět do přírody orla na okraji Horní Cerekve vypustili nejen pracovníci Stanice Pavlov, ale také krajský radní pro oblast životního prostředí Pavel Hájek, hornocerekvický starosta Milan Kunst a poslanec Parlamentu ČR Lukáš Vlček. Na cestu mu zamávaly děti z místní mateřské školy. „Děkujeme Stanici Pavlov za profesionální pomoc a vřelý přístup. Mám velkou radost nejen z uzdravení orla, ale i z toho, že si stanice jako místo pro jeho vypuštění vybrala právě Cerekev. Dá se tak říct, že se po několika měsících vrátil domů,“ řekl s úsměvem starosta Horní Cerekve Milan Kunst.
Orla monitoruje vysílačka
Vzhledem k diagnóze orla, který trpí, tzv. plísní vzdušných vaků, pomůže sledovací technika. Ještě před vypuštěním dostal orel na záda malý batůžek s vysílačkou. Ta ho má v prvních několika letech po vypuštění sledovat. „Pokud nastane nějaký problém, například se bude orel vyskytovat pouze na jednom místě, nebo se bude chovat jakkoliv nestandardně, uvidíme, kde je, a můžeme zasáhnout,” upřesnil Zbyšek Karafiát s tím, že vypouštění orla mořského zpět do přírody je na Vysočině raritou. „Navíc jsme moc zvědaví, jak to bude orel se svou diagnózou zvládat,“ doplnil Karafiát.
V praxi se k zajištění vysílačky pro dravce přistupuje výjimečně. Její pořízení je totiž nákladné. „Vysílačka stojí zhruba 50 tisíc korun, ale nám se podařilo zajistit repasovanou za méně než polovinu. Děkujeme všem, kteří na ni po výzvě v našich Pavlovinkách – newsletteru Stanice Pavlov – přispěli,“ uzavřel ředitel.