Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Ochránci zvířat z Pavlova zachraňují i vzácné přírodní lokality

/
/
/
1216 ZobrazeníPod rukama pracovníků Záchranné stanice Pavlov se v letošním roce téměř k nepoznání proměnily hned tři biologicky hodnotné lokality na Ledečsku a Světelsku. Oblasti Rašovec, Velká a Malá Amerika a lokalitu u Kunického rybníka nedaleko Leštiny u Světlé zbavili ochránci trnky obecné, ale také hlohu, šípků, šeříků, u rybníka pak dalšího křoví a rákosu, které by se na územích nebezpečně rozrůstaly na úkor ostatních živých organismů.

„Pokud by se trnka, šeřík, hlohy nebo rákos nadále rozšiřovaly, došlo by ke zničení biotopu vhodného pro řadu zajímavých rostlin. V lokalitách Rašovec a Velká a Malá Amerika, kde bývala motokrosová dráha, totiž roste například dobromysl obecná, mateřídouška obecná, hvozdíček prorostlý, hlaváč běložlutý, pupava bezlodyžná nebo třeba řapík lékařský,“ vyjmenovává Petra Hulvová ze Záchranné stanice Pavlov a zároveň přibližuje, jací živočichové na místech žijí: „Najdeme tu také různé druhy rovnokřídlého a blanokřídlého hmyzu, motýlů, brouků, mravenců i měkkýšů.“

Oblasti Rašovec, Velká a Malá Amerika ochránci handicapovaných zvířat i přírody zbavili odpadků, v několika etapách vysekali náletové keře a veškeré travní porosty šetrně posekali tzv. mozaikovou sečí. „Tento postup se doporučuje jako nejvhodnější pro udržení rostlin, hmyzu i celé řady dalších organizmů,“ vysvětluje Petra Hulvová.

Lokalita u Kunického rybníka nedaleko Leštiny u Světlé, kde bývaly sádky se pstruhy, zase zarůstala rákosem a křovím. „To jsme odstranili, zprovoznili jsme přepady soustavy tůní tak, aby je zpátky naplnila voda, nezůstávaly suché a dařilo se tady obojživelníkům, jako skokanům nebo čolkům, a dále třeba ledňáčkovi říčnímu nebo ptákovi chřástalu vodnímu,“ upřesnil ředitel Záchranné stanice Zbyšek Karafiát.

Dobrovolníci jsou vítáni

Ačkoli práce v lokalitách u Ledče nad Sázavou byly v prudkém terénu mnohdy vyčerpávající, záchrana přírody přinesla potřebné uspokojení. Akce podpořil program péče o krajinu, který každoročně vypisuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. „Budeme doufat, že i v příštím roce bude vůle a prostředky, které by nám umožnili v práci pokračovat a vytvářet tak další místa, která se promění v oázy volné přírody,“ uzavřel Zbyšek Karafiát s tím, že pokud by se na email stanicepavlov@seznam.cz přihlásili dobrovolníci, kteří by ve svém volném čase rádi řezali křoviny a zachraňovali přírodu, pracovníci stanice je rádi přivítají ve svém pracovním týmu.

Jen za letošní rok Záchrannou stanicí Pavlov prošlo na 900 zvířat. Přitom přes 50 % z nich se úspěšně vrací do volné přírody.

  • Facebook
  • Twitter