Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Kudy nejezdit poradí Automapa Allianz, i na Vysočině

/
/
/
436 ZobrazeníDesátý rok v řadě vydává Allianz přehled nejrizikovějších úseků na tuzemských silnicích. Upozorňuje na místa s nejvyšší nehodovostí za poslední tři roky a motoristům radí, kterým silnicím je lepší se raději vyhnout. Nezáviděníhodné vítězství letos patří Ústí nad Labem. Kraj Vysočina se v celostátní TOP 20 neumístil. Přesto i zde existují nebezpečné lokality.

Aktualizovaná analýza vychází z databáze JDVM (Jednotná dopravní vektorová mapa) s lokalizací všech dopravních nehod v České republice evidovaných Policií ČR. Jsou v ní identifikována místa nejčastějších dopravních nehod s následky na zdraví v letech 2017–2019. Posuzovány byly havárie na dálnicích a silnicích I. třídy.

Podmínkou pro zařazení konkrétního úseku do statistiky Automapy Allianz bylo, že na dané komunikaci se za poslední tři roky přihodily minimálně dvě na sobě nezávislé dopravní nehody se zdravotními následky a současně mezi těmito tragickými místy nebyla vzdálenost větší než 200 metrů.

Pro určení pořadí žebříčku byl důležitý zaprvé počet nehod, při kterých ve vybraném úseku došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění; počet nehod s jakýmkoli jiným zraněním; počet osob, které utrpěly při těchto nehodách smrtelné nebo těžké zranění; závažnost ostatních zranění; a počet ostatních nehod v dané lokalitě. Z celkového množství takto definovaných nehodových míst poté Allianz sestavila celostátní žebříček 20 nejrizikovějších lokalit. Kraj Vysočina se v aktuálním žebříčku neumístil.

Ve 13 krajích bylo (tj. všech kromě Hl. města Prahy) identifikováno vždy po pěti nejzávažnějších úsecích. Celkem bylo posuzováno 65 nehodových lokalit, kde došlo k 413 dopravním nehodám s následky na zdraví a 648 nehodám celkem, z toho k 132 nehodám s úmrtím nebo těžkým zraněním.

Nejrizikovější místo ČR je v Ústeckém kraji, následuje Jihomoravský a Liberecký

Vůbec nejrizikovějším místem v Česku byla v letech 2017–2019 Všebořická ulice v Ústí nad Labem. Na 200 metrech mezi křižovatkami s ulicí Dukelských hrdinů a 17. listopadu došlo v místní části Všebořice celkem ke 35 nehodám, z nichž ze 17 si účastníci odnesli zdravotní následky. Dva lidé se zde těžce zranili a 19 se zranilo lehce.

Druhým nejrizikovějším místem ČR se stala křižovatka v severovýchodním cípu Hodonína – tam, kde se silnice I/55 potkává s Měšťanskou ulicí. Celkem se zde za poslední tři roky odehrálo 18 nehod, z nich 17 se zdravotními následky. K 16 nehodám došlo kvůli nedání přednosti v jízdě. Tři lidé zde zemřeli, dva si odnesli těžká zranění, a 29 osob lehká.

Třetí místo v zemi obsadila křižovatka na silnici I/9 v Jestřebí na Českolipsku. Za sledované období zde došlo k celkem 20 nehodám, z toho k 15 s následky na zdraví. Tři lidé se zde těžce zranili a 29 lidí se zranilo lehce. K 17 nehodám došlo v důsledku nepřiměřené rychlosti.

Nebezpečí hrozí také na Žďársku

V žebříčku 20 nejrizikovějších lokalit v Česku figurují některé regiony vícekrát. Nejhůře dopadly kraje Jihomoravský, Liberecký a Ústecký, které jsou za období 2017–2019 zastoupeny každý hned čtyřikrát. Oproti tomu se pět krajů tentokrát v TOP 20 vůbec neumístilo – jde o Karlovarský, Královéhradecký, Moravskoslezský, Olomoucký a Vysočinu. Automapa Allianz přesto upozorňuje i na nejnebezpečnější úseky těchto regionů.

Nejrizikovějším místem Kraje Vysočina se během let 2017–2019 stala křižovatka ulic Brodské a Revoluční ve Žďáře nad Sázavou. Ve sledovaném období se zde stalo celkem deset nehod, z toho sedm s následky na zdraví. Dva lidé se zde těžce zranili a osm lehce.

Druhým kritickým místem v regionu se stal 200metrový úsek na dálnici D1 v katastru Lhotky u Velkého Meziříčí. V uplynulých třech letech se zde odehrálo celkem 19 nehod s jedním úmrtím a jedním těžkým zraněním. Ke 13 z těchto nehod došlo v nočních hodinách. Dálnice D1 obsadila i třetí místo krajské statistiky. Na úseku v katastru Velkého Meziříčí se stalo 14 nehod se dvěma těžkými zraněními.

Čtvrtou příčku v regionu obsadila křižovatka severně od Osové Bítýšky. Na silnici I/37 došlo celkem k osmi nehodám se dvěma těžkými zraněními. Jako páté nejhorší místo regionu vyhodnotila Automapa Allianz křižovatku ve Žďáru nad Sázavou – tam, kde se Žižkova ulice potkává s Dolní. Ve sledovaném období se zde odehrály čtyři nehody se dvěma těžkými zraněními.

Úvodní ilustrační foto: HZS Kraje Vysočina

  • Facebook
  • Twitter