Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Ocenění Opera Historica 2019 pro kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polné

/
/
/
1082 Zobrazení



V závěru minulého týdne převzali zástupci Polné ve Španělském sále Pražského hradu v rámci slavnostního večera nazvaného Pocta české památkové péči ocenění Opera Historica 2019 za obnovu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné.

Cílem ocenit příkladnou starost a péči o kulturní dědictví České republiky za poslední tři desetiletí i jako oslavu tuzemské architektury a kulturního dědictví a poctu lidem a organizacím, kteří celoživotně o toto dědictví pečují, věnovali organizátoři tento projekt jako příspěvek připomenutí 30. výročí sametové revoluce. Na ocenění Opera Historica 2019 mohly být nominovány významné projekty, záchrany a obnovy architektonických památek z celé republiky, které byly realizovány v předchozích 30 letech – z Kraje Vysočina se mezi nominovanými objevila celková obnova a revitalizace Zámku Třebíč, sídla Muzea Vysočiny Třebíč, a obnova Kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné.

Cenu hejtmana Kraje Vysočina za příkladně obnovenou památku v kategorii Péče o památky měst, obcí a krajů získala Římskokatolická farnost – děkanství v Polné za obnovu Kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Osobnosti spojené s Krajem Vysočina byly zastoupeny i v Ceně Jože Plečnika za celoživotní přínos v oblasti památkové péče. Na tvorbě seznamu oceněných osobností se zásadně podílel Národní Památkový ústav a plaketu a diplom předala všem laureátům generální ředitelka Naděžda Goryczková.

Zaplněný sál s více než čtyřmi sty hosty za účasti členů vlády, Senátu, krajů, církevních a uměleckých kruhů či odborných institucí spojila sounáležitost s bohatou historií naší země, hrdostí na umělecké výtvory minulosti a pýcha z jejich obnovy a oživení. Jednou z nejvýznamnějších hodnot České republiky je právě její mimořádné památkové dědictví. Rozsah, pestrost a celistvost tohoto kulturního bohatství jsou i v celoevropském měřítku zcela výjimečné. Ať už se jedná o drobné stavby, prestižní architektonicko-stavební počiny, urbanistické celky či přírodní krajinářské kompozice, ať už mají podobu lidových staveb, reprezentativních rodových sídel, sakrální architektury či mimořádných technických staveb, jsou pro nás hmatatelným obrazem naší domoviny a jedním z určujících prvků naší národní kulturní identity. Vědomí historické kontinuity a péče o památkové dědictví ukazují nejen kulturní úroveň jednotlivce, ale odrážejí i kulturní, duchovní a ekonomickou úroveň celé společnosti.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polné, jehož vlastníkem je Římskokatolická farnost Polná, je raně barokní chrám postavený v letech 1700–1704. Je mimořádně působivý svým kompaktním, monumentálním a přitom jednoduchým hmotovým řešením a bohatou impozantní vnitřní štukovou výzdobou, na které se podílel italský štukatér G. A. Corbellini. Pro své nesporné hodnoty byl v roce 2008 prohlášen národní kulturní památkou. Úspěšný projekt Zpřístupnění národní kulturní památky v Polné pro potřeby cestovního ruchu financovaný z Regionálního operačního programu Jihovýchod umožnil za výrazného přispění města Polná a Římskokatolické farnosti – děkanství Polná realizovat rozsáhlou obnovu kostela Nanebevzetí Panny Marie. Komplexní opravy se dočkala fasáda, krov i střecha kostela, zrestaurovány byly dveře a okna, opraveno bezprostřední okolí chrámu včetně monumentálního schodiště se sochařskou výzdobou. Pro veřejnost bylo v roce 2012 zpřístupněno první církevní muzeum na Vysočině i v Královéhradecké diecézi – je umístěno v prostorách nacházejících se nad klenbami kostela, na ochozech a věži chrámu, který nabízí prohlídkovou trasu s památnými obrazy, plastikami, vzácnými liturgickými předměty, hudebními nástroji, ale i vybavený byt zvoníka.

Obnova a zpřístupnění kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné získala 2. cenu v kategorii Péče o kulturní dědictví ankety Zlatá jeřabina 2012, které je každoročně vyhlašovanou Cenou Kraje Vysočina za kulturní počin roku. Chrám v Polné získal také ocenění Čestné uznání Stavba Vysočiny 2012. V neposlední řadě ocenila veřejnost v hlasování Restaurování varhan v kostele Nanebevzetí Panny Marie v kategorii Péče o kulturní dědictví ankety Zlatá jeřabina 2017 – nástroj sestrojil v roce 1708 varhanář Jan David Sieber, v současnosti patří k největším dochovaným varhanám vyrobeným v českých zemích video

Úvodní foto: Osobnosti oceněné Cenou Jože Plečnika za celoživotní přínos v oblasti památkové péče

  • Facebook
  • Twitter