Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

O svobodných pánech z Dalbergu v Telči

/
/
/
236 ZobrazeníV pondělí 20. února od 17.00 se uskuteční v přednáškové učebně Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči uskuteční přednáška Jany Bisové nazvaná Komoří z Wormsu, říšští svobodní páni z Dalbergu v německých a českých zemích.

Šlechtický rod svobodných pánů Dalbergů se etabloval v českých zemích počátkem 19. století, když získal dědictvím panství Dačice na Moravě a Malešov v Čechách. Působil zde po čtyři generace do svého vymření v roce 1940; díky tomu se na zámcích v Dačicích a Roztěži u Malešova dochovalo mnoho rodinných památek – portréty, rodokmeny, fotografie, knihy nebo přírodovědné sbírky. Dalbergové jsou však doloženi již od roku 1239, kdy získali dědičný titul biskupského komořího ve Wormsu. Někteří členové rodu potom dosáhli významného postavení – najdeme mezi nimi knížecího biskupa ve Wormsu, dva arcibiskupy v Mohuči, předsedu říšského komorního soudu, divadelního intendanta v Mannheimu nebo ve své době oblíbeného skladatele. S památkami na působení rodu v německých a českých zemích seznámí posluchače slovem i obrazem dlouholetá průvodkyně a bývalá kastelánka dačického zámku Jana Bisová, autorka řady článků a několika knih s tématikou dějin šlechtických rodů.

Přednášku pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč ve spolupráci s Muzejním spolkem v Telči a Univerzitním centrem Telč. Vstupné na tuto akci je dobrovolné.

  • Facebook
  • Twitter