Nová plošina pomáhá v jihlavské nemocnici pacientům po úrazech i s bolestmi zad
Na rehabilitačním oddělení jihlavské nemocnice využívají novou terapeutickou plošinu, která slouží ke cvičení celého těla. Pomáhá pacientům po úrazech, po cévních mozkových příhodách, nebo dětem. Nová pomůcka za téměř tři sta tisíc korun má široké využití.
Plošinu využijí pacienti ke cvičení celého těla. „A to jak hlubokého stabilizačního systému, stabilizaci kotníků a kolem, posilování paravertebrálních svalů,“ jmenuje vedoucí fyzioterapeut rehabilitačního oddělení Jana Ciprušová. Využití nového přístroje je pro široké spektrum pacientů: „U těch traumatologických, neurologických, ale třeba i u dětí, které špatně drží tělo,“ dodává Jana Ciprušová. Nejvíce využívají plošinu pacienti, které trápí vertebrogenní potíže.
Přístroj se skládá z malé plošiny, která se nasadí na čočku. Cílem je korigovat stabilitu. „Stabilizuje páteř tonizací a centrací hlubokých paravertebrálních svalů. Využít se může i pro horní končetiny k posilování svalstva pletence ramenního,“ popisuje Jana Ciprušová. Plošinu lze propojit s počítačem, takže zdravotník přesně vidí, které svaly u pacienta v daný okamžik zabírají. Tymo je multifunkčním terapeutickým a měřícím systémem pro počítačově asistovanou rehabilitaci. Toto zařízení umožňuje terapii funkce opory horních končetin, rozložení váhy, zatížení dolních končetin a stabilitu trupu.
Přístroj lze použít ve statickém nebo dynamickém módu. Ve statickém módu je plošina stabilně umístěna na pevné podložce a terapie se provádí ve stoji, v sedu nebo pro nácvik opory horních končetin. Zde můžeme měřit distribuci váhy a vynaloženou sílu. Dynamického módu se dosáhne připevněním adaptéru na spodní stranu plošiny, který zapříčiní její labilitu v pravolevém nebo ve všech směrech. Tato varianta umožňuje nácvik a hodnocení pokročilých rovnovážných a stabilizačních funkcí trupu.
Přístroj se využívá nejenom u ambulantních, ale také u hospitalizovaných pacientů. Terapeutická plošina vyšla na 280 tisíc korun.