Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Nízkoprahové kluby se otevřou i na Vysočině

/
/
/
783 ZobrazeníNízkoprahová zařízení pro děti a mládež Vrakbar Jihlava a ZASTÁVka Telč připravila pro teenagery od pondělí 21. září týdenní program aktivit, jimiž se chtějí představit veřejnosti.

Nízkoprahové kluby po celém Česku se příští týden otevřou své dveře veřejnosti. Do kampaně České asociace streetwork, které pro letošní už čtrnáctý ročník zvolila motto Přijďte nahlédnout do světa teenagerů, se letos zapojilo stodevatenáct terénních a nízkoprahových programů. Ty poskytují služby pro mladé lidi.

Během posledního zářijového týdne, od 21. do 25. září má veřejnost možnost bezplatně navštívit přes stovku nízkoprahových klubů. Kromě nahlédnutí do činnosti a fungování klubů mohou zejména rodiče teenagerů v rámci bezplatného poradenství získat odborné rady ohledně problémů týkajících se dospívání jejich dětí. Každý klub si také připravuje svůj vlastní program. Do týdne nízkoprahových klubů se na Vysočině zapojilo i Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež (dále jen NZDM) Vrakbar Jihlava a NZDM ZASTAVka Telč při Oblastní charitě Jihlava.

NZDM Vrakbar Jihlava bude pro veřejnost zdarma otevřeno 23. září od 16.00 do 18.00, kdy proběhne promítání filmů s Robinem Striou. NZDM ZASTÁVka Telč si 23. září od 10.00 do 17.00 připravila pro veřejnost program s názvem Není droga jako droga. V rámci něj se tu bude promítat dokument Offline a budou se zde věnovat aktivitám zaměřeným na problematiku nelátkových závislostí

„Všichni se v pubertě cítí někdy bezradní. Ať už jde o starosti způsobené problémy doma, ve škole, experimentováním s drogami, obtížemi s hledáním práce či pocitem, že jste sami a nikdo vám nerozumí. Nízkoprahové kluby poskytují bezpečný prostor, ve kterém mladí lidé nachází podporu při řešení nejrůznějších obtíží – naši pracovníci poskytnou radu nebo doprovod při hledání východiska z obtížné vztahové, rodinné nebo studijní situace,” přibližuje poslání těchto klubů pracovnice v sociálních službách Jana Kašparová. A dodává, že službu jen ve Varkbaru v loňském ruce využilo 160 mladých lidí. Stejným zařízením ZASTÁVkou v Telči prošlo v loňském roce 130 dětí a mládeže.

Právě odborná intervence těchto pracovníků snižuje rizika, která mladým dospívání často přináší. „Jsme rádi, když nízkoprahové kluby přijdou navštívit rodiče dětí v rizikovém věku nebo dokonce i učitelé, kteří děti a mladé dospělé mohou na tyto služby nasměrovat,” uvádí Martina Zikmundová z České asociace streetwork s tím, že během tohoto týdne chtějí oslovit skrze své návštěvníky i další děti a mladé, kteří zatím do klubů nedocházejí. „Nemusí vždy jít o nějaký závažný problém, teenageři mají vůči dospělým přirozenou nedůvěru, v klubech často najdou v pracovnících parťáky,” dodává.

Nízkoprahových klubů je v Česku podle posledních údajů MPSV celkem 249. Veškeré služby jsou klientům poskytovány zdarma.

Více informací na www.nzdm.vrakbar.cz nebo na facebookové stránce @NZDM Vrakbar Jihlava. ZASTÁVka Telč zveřejní svůj program na webu.

  • Facebook
  • Twitter