Nemocnice v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově modernizují energetiku – Vysočina-news.cz
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Podpořte nás prosím.

Please turnoff your ad blocking mode for viewing your site content

img

Nemocnice v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově modernizují energetiku

/
/
/
617 ZobrazeníV každé z nemocnic na Vysočině vyroste moderní kogenerační jednotka, která bude zásobovat nemocnice teplem. Nemocnice nezaplatí za modernizaci energetického zázemí ani korunu.

Celou investici ve výši 60 milionů korun hradí dodavatel, kterým je ČEZ Energo, společná dcera ČEZ ESCO a proslulého třebíčského výrobce kogeneračních jednotek TEDOM.
„Díky této investici si zajistíme část spotřeby tepla nemocnice z moderního zdroje. Navíc tím také stabilizujeme cenu tepla do budoucna, takže uspoříme finance, které budeme moct věnovat na péči o naše pacienty,“ říká ředitel Nemocnice Havlíčkův Brod David Rezničenko.
„Investice vznikla jako společný projekt Nemocnice Pelhřimov a ČEZ Energo a nahradí už dosluhující kogenerační soustavu. Výsledný efekt přispěje ke stabilizaci energetické bilance nemocnice,“ dodává ředitel Nemocnice Pelhřimov Jan Mlčák.
Kogenerace z anglického co-generation znamená společnou výrobu elektřiny a tepla, což má ekonomické i environmentální výhody. Kogenerační jednotku tvoří spalovací motor uzpůsobený pro spalování plynu. Motor je napojen na generátor vyrábějící elektrickou energii, která je dodávána ke spotřebě v místě výroby nebo je dodávána do sítě. Motor i generátor produkují teplo, které je systémem chlazení odváděno přes výměník do topného systému nebo využito pro přípravu teplé vody. Zdroj energie je tak využit oproti klasickým elektrárnám efektivněji a s maximální účinností.
„Některé klasické elektrárny nejsou připojeny k teplárenské síti a část tepla vznikajícího při výrobě elektřiny tak zůstává bez užitku. Kogenerační jednotka naproti tomu uvolněné teplo využívá k vytápění nebo přípravě teplé vody. Šetří tím palivo i peníze, a navíc garantuje vysokou účinnost využití energie, která přesahuje 90 procent,“ vysvětluje za ČEZ Energo generální ředitel David Bauer. „Pro ČEZ Energo jde o první zakázku pro krajskou nemocnici. Jsme rádi, že se na takovém projektu můžeme podílet, a získat tak zajímavou referenci do budoucna,“ dodává Bauer.
Kogenerační jednotky – každá o výkonu 1 MWe – budou umístěny v prostorách kotelen nemocnic. Vedle objektů kotelen budou instalovány akumulační nádrže. Proběhne také instalace rozvodů tepla, elektřiny, plynu a další příslušné technologie.
Konkrétní typy kogeneračních jednotek byly navrženy po pečlivém vyhodnocení roční bilance spotřeby obou nemocnic. Podíl kogenerací vyrobeného tepla na celkové spotřebě nemocnice dosáhne v případě Pelhřimova zhruba 70 procent, v případě Havlíčkova Brodu přibližně 60 procent. Vyrobená elektrická energie bude vyvedena do elektrické sítě. V Pelhřimově nahradí kogenerační jednotka starší kogeneraci, která již posloužila svému účelu.
Nyní probíhají projekční práce. Výstavba kogeneračních jednotek bude probíhat ve druhé polovině roku 2020 a s jejich uvedením do provozu se počítá v roce 2021.

  • Facebook
  • Twitter