Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Nemocnice Pelhřimov přešla na deleukotizované transfuzní přípravky, pro pacienty bezpečnější

/
/
/
1294 ZobrazeníPacienti Nemocnice Pelhřimov, kteří potřebují transfuzi, dostávají od letošního července plně deleukotizované transfuzní přípravky, které přinášejí menší imunitní zátěž pro příjemce.

Oddělení hematologie a transfúziologie Nemocnice Pelhřimov samo vyrábí tyto transfuzní přípravky a nabízí je ostatním nemocnicím v kraji i mimo něj.
„Deleukotizované transfuzní přípravky jsou pro pacienty bezpečnější. Znamenají menší imunitní zátěž a snížení nežádoucích potransfúzních reakcí,“ sdělila lékařka oddělení Michaela Harudová. Dle jejích slov tak došlo ke zvýšení úrovně péče o pacienty i zvýšení bezpečnosti hemoterapie. Ta se poskytuje nejčastěji pacientům při náhle vzniklé krevní ztrátě, tedy například po haváriích nebo při větších operačních výkonech jako jsou třeba ortopedické totální endoprotézy.
Oddělení změnilo dosavadní výrobu transfuzních přípravků. Od 1. července byla ukončena výroba erytrocytárních přípravků s vyšším obsahem bílých krvinek kvůli přechodu na 100% deleukotizaci. Aktuálně jsou vyráběny pouze deleukotizované erytrocytární koncentráty a dostávají je všichni pacienti pelhřimovské nemocnice, kteří potřebují transfuzi krve.
U deleukotizovaných přípravků je odstraněna většina bílých krvinek pomocí filtračního zařízení. Deleukotizace se provádí ihned v den odběru při zpracování krve. Při použití běžných transfuzních přípravků s obsahem leukocytů je vyšší riziko potransfuzních reakcí, Ty se u deleukotizovaných přípravků minimalizují.

„ Naše pracoviště je jediné v kraji, které používá pro všechny své pacienty deleukotizované přípravky a přímo si je samo vyrábí. Ostatní nemocnice je používají, ale ne u všech pacientů anebo je ani nevyrábí a odebírají je od jiných pracovišť,“ prozradila Michaela Harudová. Proto Nemocnice Pelhřimov nabídla tuto službu i ostatním nemocnicím v Kraji Vysočina.

  • Facebook
  • Twitter