Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Na Třebíčsku je zájem o dřevostavby

/
/
/
1007 ZobrazeníNa Třebíčsku postavila firma DNK system téměř čtyřicet dřevostaveb a další projektují. Lidé o ně mají zájem především ze dvou důvodů. Hrubá stavba vyroste na pozemku za šest dnů. A díky tomu, že DNK system je z Třebíče, finální cena domu klesne o náklady na dopravu. O tom, jak taková dřevostavba „roste“, jsme se bavili s Milanem Pekárkem z DNK system.

Čemu všemu se firma DNK system věnuje? A co vyrábíte v hale v průmyslové zóně Hrotovická v Třebíči?

Jsme výrobci dřevěných prefabrikátů, což jsou panely a vazníky. Dodáváme krovy.  Kromě výroby se také věnujeme montáži. Takže stavíme celou hrubou stavbu pro dřevěný rodinný domek. Partnerům, kteří od nás odebírají, dodáváme přesné návody, jak stavbu dokončit. Devět let takto my a naši partneři stavíme domy, je to osvědčený systém. A velmi jednoduchý. Je vhodný i pro stavbu svépomocí.

Hrubá stavba rodinného domku do týdne? Není to sci-fi?

Rozhodně ne. Díky vysokému stupni prefabrikace a našeho propracovaného systému opravdu stojí do týdne hrubá stavba.

Přibližte mi, jak taková dřevostavba vzniká…

Ve výrobní hale v průmyslové zóně Hrotovická v Třebíči vznikají celostěnové panely včetně osazených oken. Ty se pak naloží na kamión, který je převeze přímo na stavbu. Tam pomocí jeřábu zkušení montážníci usadí panely na připravenou základovou desku domu. Mezeru mezi ní a panelem vyplní expanzní maltou, která zároveň vyrovnává případné nerovnosti. Potom přijdou na řadu vnitřní stěny. Ty máme zabalené v difúzní fólii, která je ochrání před případnou dešťovou přeháňkou. Když se uloží poslední stěna, vše je pečlivě zkontrolováno. Toto vše máme hotové za jeden den.

To vám ta práce jde pěkně od ruky. Je radost vidět, jak takový dům roste doslova před očima. Co se děje poté, co jsou hotové stěny domu?

Po usazení stěn přichází na řadu střecha z příhradových vazníků. Vazníky tvoří nosnou konstrukci střechy, na ně přijde difúzní fólie, latě a střešní krytina. Je tam spousta konstrukčních detailů, takže tato práce zabere dva dny. Čtvrtý den mohou přijít pokrývači.

Popsal jste stavbu jednopodlažního domu, ale jak to je v případě dvoupodlažního rodinného domu?

Postup je podobný. Jen přibude navíc osazení stropu. Vychytávkou DNK systemu je to, že stropy nenakládáme na celostěnový panel, ale děláme to, že stropnice, tedy fošny, které tvoří strop, vkládáme do ocelových botek. Ty jsou už z výroby připraveny na panelu Na horní část stropu přijde OSB deska, která má dvojí funkci – nese horní podlahu a zajišťuje prostorovou tuhost stavby. Na tuto desku dále probíhá montáž druhého patra s krovem. OSB deska na obvodovém panelu a podhledu střechy má také funkci parotěsné roviny. Tím je zajištěna vzduchotěsnost budovy, což je důležité pro dlouhou životnost domu.

Jaký je zájem o dřevostavby na Třebíčsku?

Každým rokem stoupá. Mýty o dřevostavbách jsou už pryč. Naopak lidé oceňují ekologičnost stavby, rychlost a také ekonomickou udržitelnost. Nespornou výhodou je to, že vyrábíme prefabrikáty v Třebíči a doprava po okrese není vůbec drahá. Výrazně to sníží finální cenu domu.

  • Facebook
  • Twitter