Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Na radniční věži v Jihlavě odbíjí cimbál

/
/
/
459 ZobrazeníMinulý víkend se poprvé po Masarykově náměstí v Jihlavě rozezněl zvuk cimbálu z věže jihlavské radnice.
Úplně nahoře ve věži jihlavské radnice byste ale strunný nástroj cimbál ale hledali marně. Jde totiž mísovitý zvon, který rozeznívá kladívko bijící do jeho boků a je příbuzný spíše se zvonkohrou.

Dva zvony – velký a menší, odbíjí každých 15 minut, jeden označuje hodiny a druhý čtvrtiny. Na zvonech je vyražen znak města Jihlavy. O opravu a instalaci nových elektromagnetických kladívek se postaral zástupce firmy Časo-Míra Janků společně s mladým hodinářským nadšencem Vojtěchem Blažkem. Ke zvonkohře instalovali nová elektromagnetická kladívka, která do zvonů bijí namísto původních.

„Jihlavanům byl dodnes nejznámější zvuk zvonů na kostele sv. Jakuba, po rekonstrukci budou odbíjet i oba zvony na kostele sv. Ignáce. Nejpřesnější čas však bude mít radniční věž, jejíž hodiny jsou napojeny na satelit s atomovým časem,“ uvedl náměstek pro oblast Městské památkové rezervace Martin Laštovička.

V loňském roce město opravilo společně s první polovinou střechy radnice také věž s hodinami. Pod ciferníkem z 90. let minulého století byl nalezen ciferník původní z konce 18. století, který na místě již po obnově zůstal. V letošním roce město pokračuje opravou druhé poloviny střechy směrem k lesoparku Heulos.

Cena za obnovu cimbálu nepřesáhne 40 tisíc korun a postará se o ni firma Časo-Míra Janků. První část opravných prací proběhla již na začátku května. „Na vývoji a výrobě elektromagnetických kladiv od pražské firmy Spel jsem se před lety osobně podílel. Jejich velkou výhodou je i zvýšená odolnost proti povětrnostním vlivům,“ doplnil Miroslav Janků z firmy Časo-Míra Janků.

Víte, kdy hodiny na radnici odbíjely naposledy?

Kdy se po jihlavském náměstí zvuk cimbálu rozléhal naposledy, se nedá přesně určit. „Zvon zde ale už určitě nebyl po roce 1948, protože tehdy radnici mohla dominovat pouze obří rudá vlajka se srpem a kladivem. Nepamatují to ani moji rodiče, kteří bydleli v Kreclu,“ uvedl zastupitel města, a nadšenec do jihlavské historie, architekt Jaroslav Huňáček, který se podílel na obnově radnice v roce 2004–2006.

Pamatujete si vy nebo vaši příbuzní či přátelé odbíjení zvonkohry z věže jihlavské radnice? Napište na e-mail redakce@jihlava-city.cz nebo na tel. č. 735196676.

  • Facebook
  • Twitter